Aleksandar Vulin / AP - ©2022 DARKO VOJINOVIC/GULIVER AP PHOTO, FILE
11/04/2025 u 20:20 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Vulin pojasnio da mu EU nije uvela sankcije: Mađarska i Slovačka stavile veto

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da su Mađarska i Slovačka stavile veto na sastanku na najvišem nivou ministarstava spoljnih poslova Evropske unije na predlog da mu se uvedu sankcije i zabrani ulazak u zemlje EU.

- Naslov je malo problematičan (u vijesti da su mi uvedene sankcije EU). U tekstu se jasno vidi da nisam tako rekao. Bio je sastanak na kome su željeli da mi uvedu sankcije, ali su Mađarska i Slovačka stavile veto na takvu odluku. Hrvatska je naravno bila prva prva koja je podržala, ali pošto se odlučuje konsenzusom, onda to ne može tako da se uradi - rekao je Vulin za televiziju Prva.

Prethodno su RIA Novosti prenijele da je EU odlučila da Vulinu uvede sankcije zabranivši mu uzlazak u zemlje Unije.

Dodao je da mu je pokušaj uvođenja sankcija bio očekivan, da je tako došao i pod američke sankcije, navodeći da „oni imaju problem sa njim samo zato što neće da prestane da govori istinu i što neće da se promijeni“.

- I neću da se promijenim. Naravno da neću, ja ću uvijek čvrsto vjerovati u socijalnu pravdu, u srpski svet, i čvrsto ću vjerovati u potrebu saveza (Srbije) sa Rusijom, sa Kinom, sa slobodnim zemljama - kazao je Vulin.

Vulin: Očekujem da će FSB poslati delegaciju da ispita šta se desilo na protestu u Beogradu

Prema njegovim riječima, „to je jednostavno put Srbije“ i to se ne može promijeniti uvođenjem sankcija „nekom Aleksandru Vulinu“.

- Možete da uradite sa mnom šta hoćete, možete da me izbacite iz političkog života… U ovom trenutku hoće da me ućutkaju, u ovom trenutku žele da se ovakvi glasovi više nikada ne čuju i da me spriječe da ponovo uđem u Evropski parlament - naveo je Vulin.

Ocijenio je da je to poruka Srbiji da EU ne želi da on bude dio nove vlade, što smatra pritiskom i direktnim miješanjem u unutrašnja pitanja Srbije.

Mediji su ranije prenijeli da je EU pokrenula proceduru uvođenja sankcija Vulinu, kao i da je od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića traženo da Vulin ne bude dio nove vlade, nakon što je u Evropskom parlamentu, na konferenciji „Put Srbije u EU“, koju su organizovali evroposlanici krajnje desnih stranaka, izjavio da Srbija „nikada neće ući u rat sa Rusijom zarad članstva u EU“ i da „neće uvesti sankcije Moskvi zbog sukoba (rata u Ukrajini) koji je izazvao Zapad“.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
27. april 2025 02:06