Kako se navodi, sastanak je organizovan 13. decembra, u okviru zvanične Vulinove posjete Kini.
Dogovorena je i "razmjena iskustava u oblasti kontraobavještajnog rada i borbe" protiv takozvanih ‘obojenih revolucija‘.
"Obojena revolucija" je termin koji se koristio za smjenu autoritarnih režima, kao što je to na primjer bio slučaj u Ukrajini 2004/5. Taj događaj poznat je kao Narandžasta revolucija.
- Istaknuta je i odlična, kontinuirana i plodotvorna saradnja između BIA i Ministarstva državne bezbjednosti NR Kine - saopštila je Vlada Srbije.
Zvanični Beograd i Peking intenziviraju svoje odnose u različitim oblastima od dolaska Srpske napredne stranke (SNS) na vlast 2012. godine.
Srbija je poslednjih godina postavila više od 1.000 nadzornih kamera kineske kompanije Huawei, s mogućnostima prepoznavanja lica.
Postavljanje kamera u Beogradu bilo je kontroverzno jer Srbija nema odgovarajuće zakone o privatnosti podataka za obradu biometrijskih informacija preuzetih sa snimaka prepoznavanja lica.
Istraživanje RSE iz 2022. godine otkrilo je kako srpski zvaničnici već koriste kinesku tehnologiju za praćenje i ciljanje aktivista i demonstranata, izazivajući zabrinutost da bi se naprednija oprema za nadzor kineske proizvodnje mogla zloupotrijebiti.
Srbija je jedna od zemalja inicijative "Pojas i put" - kineskog državnog projekta kojeg je inicirao predsjednik Si Đinping, sa ciljem prodora te države na Zapad.
U Srbiju stižu milijarde dolara kineskih investicija, a kineskim kreditima grade se infrastrukturni projekti - autoputevi, mostovi, željeznica, energetska postrojenja.