
Na "Slow wine" sajmu vina u Bolonji svoja vina predstavili su Miško Leković iz sela Godinje i Tomo Ukšanović iz sela Boljevići.
Sajam je odlično organizovan, ocijenio je Ukšanović i dodaje da je učestvovala Slow Food zajednica iz Crne Gore, Bjelasica, Komovi i Prokletije.
Vinari iz Crne Gore su na ovom sajmu izložbenog tipa, učestvovali uz podršku TO Bar i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
- Izlagači su bili iz cijelog svijeta, a bilo nas je puno i sa Balkana. Sajam je otvorio osnivač Slow food International, Karlo Pertini, osnivač Pokreta spore hrane (Slow Food Movement), koji je nastao u Italiji 1986. godine. Njegove riječi su "Mi smo ono što jedemo" - kaže on, osvrćući se na izuzetan sajam.
Slow food kao pokret oslanja se na nekoliko osnovnih principa, proizvodnja zdrave, nezagađene i ukusne hrane, koja je stvorena na zdrav i samoodrživ način u dobroj radnoj sredini, a biodiverzitet takođe predstavlja još jedan od glavnih stubova na kojima je pokret sazdan. Zatim, zaštita jedinstvenih vrsta namirnica karakterističnih za određeno područje, od specijalnih sorti jabuka pa sve do malih lokalnih farmi koje uzgajaju životinjske vrste specifične za region u kome se nalaze. Sve ovo pomaže razvoj lokalnih proizvođača i učvršćuje veze sa lokalnom gastronomskom ponudom i načinom na koji se ona prezentuje u restoranima.
Ukšanović podsjeća da je uspješna porodična, turistička agencija "Rams Eksplorer" iz Bijelog Polja, predstavljala Crnu Goru.
- Put su organizovali iz agencije, svojim prevoznim sredstvima, a pored nas dvojice bila su i dva izlagača iz Hercegovine. Kako sam već rekao, dobili smo skromnu pomoć, a većinu troškova smo sami snosili. Festival nije bio takmičarskog karaktera i nije ocjenjivan. Predstvljena su vina koja se proizvode od autohtonih sorti iz cijelog svijeta, kao i vino koje se proizvodi na tradicionalan način, tradicionalnim tehnologijama. Kod proizvodnje grožđa ne smije biti bilo kakvih sredstava, recimo vještačko đubre i slično. Dakle, sve je to daleko od modernih tehnologija. Rađene su i analize izloženih vina da bi se utvrdilo na koji način su ona dobijena. Na ovom festivalu se ne predstavljaju vina velikih kompanija koje proizvode veće količine vina. Tokom tri dana sajma sve je bilo zaista na visokom nivou. Inače, najviše izlagača je bilo iz Italije - kaže Ukšanović, i naglašava da je bilo jako interesovanje za njihova vina.
- Bilo je puno onih koji su tražili da probaju vino. Naravno da nam je to godilo, mada smo znali da smo ponijeli kvalitetne uzorke. Bilo je zadovoljstvo prisustvovati ovom festivalu, i sigurno da ćemo dugo nositi utiske sa sajma. Stekla su se nova poznanstva, imali smo priliku i da razmijenimo iskustva sa drugim izlagačima.
Коментари (0)
Оставите свој коментар