Kako je navela, uz zakonski okvir i stabilnost koji pruža država, i efikasnost i kapital koji nudi privatni sektor, te obaveznu transparentnost i odgovornost obje strane, dobijamo naizgled lak i svakako logičan recept za brojne probleme.
- Kada pravimo dogovore, kada stvaramo saradnju tog tipa, vrlo je važno da budemo sasvim jasni i transparentni u smislu očekivanja, modela, konkretnih aktivnosti i koraka u kojima će se takav jedan partnerski odnos primijeniti. Na kraju, važno je da taj odnos rezultira vrlo transparentnim ugovorima, ali i monitoringom koji će potvrditi da su sve stavke ispunjene u skladu sa dogovorom ili, ako nisu, da se vidi gdje su zastoji i na koji način ih treba prevazići - poručila je Kordić.
Kao glavne izazove u primjeni JPP modela u turizmu, Kordić izvdaja institucionalne i kadrovske kapacitete, kao i osiguranje balansa između ekonomske isplativosti i strateške održivosti. To se, navodi, može prevazići upravo kroz blisku saradnju javnog i privatnog sektora.
- CG ima očiglednu potrebu za investicijama, i u turizmu i u drugim granama privrede. Ukoliko se oslanjamo na budžetska sredstva, ona su uvijek ipak ograničena. Privatni sektor nudi ono što država nema – “know how”, efikasnost i dobro upravljanje projektima. Nažalost, mi imamo i drugačijih primjera i niz loših privatizacionih ugovora koji su doveli do destabilizacije turističke privrede - ocijenila je Kordić.
Podsjetila je da CG ima problem sa nedostatkom radne snage te da je neophodno stvaranje visoko kvalifikovanog kadra za turizam. Tu, ističe, može upravo doći do saradnje koja se već primjenjuje u nekim zemljama, tako što privatni sektor uloži kapital, a država zakonodovane, infrastrukturne i druge uslove za stručno obrazovanje.
Na panelu “Crna Gora JPP vizija i misija”, pored Kordić, učestvovali su i ministri finansija i saobraćaja Novica Vuković i Maja Vukićević.