– Ove godine smo promotivnim aktivnostima obuhvatili 25 zemalja. Posebnu pažnju posvetili smo tržištima sa velikim potencijalom, kao što su Velika Britanija, Francuska i Njemačka, gdje postoji veliko interesovanje za našu destinaciju. U tom kontekstu kreirali smo i novu promotivnu kampanju, uključujući novi destinacijski spot prilagođen specifičnostima ovih tržišta – kazala je direktorica NTO.
Tripković Marković je istakla da ključni parametri uglavnom pokazuju da je prethodna sezona na nivou prošlogodišnje.
– Ono što se pokazalo kao karakteristika ove sezone jeste dobra popunjenost hotelskih kapaciteta i prilično dobra predsezona – istakla je Tripković Marković.
Prema podacima Uprave za statistiku Monstat, tokom prvih deset mjeseci ostvaren je turistički promet na nivou od 99,41 odsto u odnosu na prošlu godinu, dok je u poređenju sa 2019. godinom, koja je bila rekordna, ostvareno 97,9 odsto.
– Značajno je pomenuti da smo sa određenih tržišta, poput Velike Britanije, gdje smo intenzivirali promotivne aktivnosti, bilježili rast od oko 27 odsto u odnosu na prethodnu godinu i 37 odsto u odnosu na 2019. godinu – kazala je direktorica NTO.
Navodi da podaci Eurostata o popunjenosti kapaciteta kolektivnog smještaja pokazuju da smo tokom jula i avgusta bili među deset najboljih destinacija u Evropi.
– U avgustu smo čak zauzeli šesto mjesto po ovom parametru. Ovi rezultati pokazuju stabilnost sektora tokom sezone, ali naravno da postoji i određeni prostor za razvoj turističkog sektora – ističe Tripković Marković.
Osim toga, NTO je uočio ogroman potencijal na tržištima baltičkih zemalja, Skandinavije, Poljske i Češke, kao i na udaljenim destinacijama poput Sjedinjenih Američkih Država i Kine.
– Aktivno radimo na pristupu tim tržištima kroz ciljane promotivne aktivnosti, prilagođene preferencijama i interesovanjima turista iz ovih zemalja. Naš cilj je diversifikacija turističkog tržišta kako bismo efikasno odgovorili na potencijalne izazove i nadomjestili moguće gubitke sa nekih tržišta usljed određenih međunarodnih okolnosti. Pritom, vjerujemo da će se u svim budućim odlukama o viznim režimima, zbog prilagođavanja EU, uzeti u obzir značaj turizma za našu zemlju, jer je to sektor od ključnog ekonomskog i društvenog značaja. Vizni režim Crne Gore zavisi od procesa usklađivanja sa zakonodavstvom i politikama Evropske unije. Mi ćemo pažljivo pratiti ove procese i usmjeravati naše aktivnosti tako da podržavaju dalji razvoj turizma kao jednog od glavnih pokretača ekonomije – istakla je direktorica Nacionalne turističke organizacije.