
U mjestima gdje je više glasača vlasti bolji su i putevi, dok su saobraćajnice koje vode do sela ili vikendica funkcionera vlasti u najmanju ruku asfaltirane.
Poznato je da i opštine na sjeveru Crne Gore posjeduju kratkoročne i dugoročne planove i strategije po pitanju realizacije kapitalnih investicija, koje podrazumijevaju izgradnju, održavanje i modernizaciju putne mreže. U strateškim planovima koji predstavljaju osnov za sprovođenje strategije razvoja svake opštine, definisani su prioriteti po ovom pitanju, kao nešto što bi svaka lokalna i državna vlast trebalo da poštuje. Međutim, brojni su primjeri koji ukazuju da se često prioriteti i pomenuti planovi i strategije ne sprovode i da se, uz izdvajanja sredstava iz opštinskih i državnih kasa, pribjegava realizaciji nekih drugih projekata koji nijesu predviđeni strateškim dokumentima. Posljednjih godina na sjeveru države došlo je do investiranja u putnu mrežu zahvaljujući amandmanskim djelovanjem određenih poslanika na državni budžet i to mimo prioriteta koji su definisani u planovima o kojima je riječ. U javnosti se moglo čuti da se radi o investicijama koje su usmjerene da zadovolje partijske interese i da se preko njih vrati dug biračima i to mimo onoga što je prioritetna potreba lokalnog stanovništva. Iz andrijevičke lokalne uprave navode da se oni trude da ispoštuju ono što piše u strateškim dokumentima, ali da se često ukazuju šanse da se nešto odradi i mimo utvrđenih planova.
– Ulažemo dodatne napore da pronađemo mogućnost da obezbijedimo neophodna sredstva kako bi se ti planovi sproveli. Sa druge strane, s obzirom na to da imamo razgranatu putnu mrežu, koristimo i sve raspoložive pogodnosti da iskoristimo i ona sredstva koja se obezbijede putem amandmanskih djelovanja ili na neki drugi način da izgradimo što više saobraćajnica ili da ih asfaltiramo. Tačno je da se sve to u potpunosti nije uklapalo u prioritete, ali jednostavno ne može se sve dugoročno predvidjeti – naveli su iz andrijevičke lokalne uprave, dodajući da je u posljednjih pet godina na području Andrijevice asfaltirano preko 15 kilometara lokalnih puteva. Sličan stav iznijeli su i iz Opštine Berane, navodeći da je potrebno dosta sredstava da se udovolji svim zahtjevima lokalnog stanovništva, shodno zacrtanim planovima.
– Tačno je da su se u Beranama često mijenjale lokalne vlasti i da je dolazilo do izmjena određenih planova i strategija po pitanju izgradnje puteva. Ipak, činjenica je da je dosta lokalnih, seoskih i planinskih puteva urađeno u posljednje vrijeme. To je rađeno sredstvima iz državnog i opštinskog budžeta, iz međunarodnih fondova, kao i putem samodoprinosa i donacija. Sigurno da će se nastaviti užurbanim tempom da se i preostali putevi modernizuju, kojih svakako nije mali broj – naglasili su iz beranske lokalne uprave.
Drastično povećanje vozila, ali i dugogodišnje neulaganje u rekonstrukciju lokalnih puteva i nedostatak finansijskih sredstava, neki su od razloga zbog kojih je kolovozni zastor na znatnom dijelu saobraćajnica duž Danilovgrada i Cetinja zreo za sanaciju. Za asfaltiranje makadamskih puteva i sanaciju postojećih puteva u danilovgradskoj opštini u ovoj godini predviđeno je 400.000 eura iz budžeta Opštine Danilovgrad, Ministarstva poljoprivrede i državnog budžeta, dok je Prestonica Cetinje za rekonstrukciju saobraćajnica na svojoj teritoriji planirala iznos od 1,2 miliona eura.
Iz Opštine Danilovgrad za "Dan" su kazali da su na teritoriji te opštine evidentirani lokalni putevi u ukupnoj dužini od 296,3 km, dok u četvrtom kvartalu ove godine planiraju izmjene i dopune Odluke o određivanju nekategorisanih puteva, zbog evidencije ostalih nekategorisanih puteva.
– Mreža puteva je veoma velika i razuđenja na teritoriji opštine Danilovgrad, pa s tim u vezi, na velikom broju puteva kolovozni zastor je zreo za sanaciju i rekonstrukciju i u skladu sa finansijskim budžetom Opštine Danilovgrad, jer nije dovoljno novčanih sredstava na godišnjem nivou, da bi se odradilo sve navedeno. Takođe treba uzeti u obzir i činjenicu da se broj motornih vozila u Danilovgradu na kraju 2023. godine povećao za 18,69 odsto u odnosu na kraj 2019, što govori da su iz godine u godinu potrebna veća finansijska sredstva za održavanje mreže puteva – objasnili su iz Opštine Danilovgrad.
U ovoj godini, kako navode, predviđena je rekonstrukcija više saobraćajnica – završetak radova na Martinićkom putu, rekonstrukcija lokalnog puta L-4 Gorica – Poljica, Novice Škerovića i Njegoševa, lokalni put L-6 Mijokusovići – Povija – Ostrog, adaptacija Spuške ulice. Kako navode, prioritete za asfaltiranje makadamskih puteva, sanaciju, adaptaciju ili rekonstrukciju puteva određuje mjesna zajednica.
Iz Prijestonice Cetinje za "Dan" su saopštili da je u njihovom Registru lokalnih i nekategorisanih puteva evidentirano 58 putnih pravaca ukupne dužine 238,87 km.
– Većina saobraćajnica koje se nalaze u Registru zahtijeva rekonstrukciju, dok su sanirane dionice u znatno boljem stanju. Podsjećamo da aktuelna gradska uprava već tri godine aktivno radi na poboljšanju putne infrastrukture, te je u tom periodu sanirano i asfaltirano više od 50 kilometara lokalnih i nekategorisanih puteva – naveli su iz Prijestonice.
Kako dodaju, asfaltirano je oko 80 odsto putnih pravaca, a posebno problematični su putni pravci Prekornica – Boguti, Ljubotinj – Građani – granica opštine Bar, Ubli – Prentin Do – Izvori, Lipa – Jama Vojvodina – Čevo, Bokovo – Markov Do, Prekornica – Velja Gora – CS Višnjica, Rvaši – Karuč, Rvaši – Bobija, Meterizi – Pavlova Strana – Rijeka Crnojevića, Obzovica – Prekornica. Iz Prestonice su kazali da je neophodna hitna rekonstrukcija svih ovih saobraćajnica.
– Osim navedenih, problem predstavljaju i neasfaltirani putevi koji nijesu evidentirani u Registru, ali su povezani sa lokalnim i nekategorisanim putevima – naveli su iz Prijestonice.
Prijestonica, kako poručuju, ima plan rekonstrukcije lokalnih puteva za tekuću godinu, za koju su, kako dodaju, opredijeljena znatna sredstva za poboljšanje putne infrastrukture na seoskim područjima, sa ciljem unapređenja saobraćajne povezanosti.
– Gradska uprava teži ne samo boljoj prohodnosti i kvalitetu puteva već i podsticanju turističke valorizacije ruralnih krajeva, kao i olakšavanju svakodnevnog života na selu. Za rekonstrukciju lokalnih i nekategorisanih puteva u budžetu za ovu godinu izdvojena su 1,2 miliona eura – naveli su iz Prijestonice.
Prioritete za rekonstrukciju, kako objašnjavaju, određuju na osnovu zahtjeva mjesnih zajednica, građana i procjene nadležnog sekretarijata.