(АСК) ради на увођењу система по којем би сваки закон прије доношења требао да добије њихово одобрење, односно да прође анализу у односу на ризик од корупције. То је јуче на сједници Савјета АСК саопштила начелница за међународну сарадњу, стандарде и односе са jавношћу Марина Мићуновић, истичући да ће им за то требати запошљавање већег броја службенику, јер са постојећим капацитетима то не могу радити. Она је казала да је план да закон не може да прође ни форму предлога, а да га АСК не одобри.
– Циљ је да се избjегну сви пропусти, сва широка мjеста у закона коjа дозвољаваjу некаква дискрециона овлашћења или недовољно дефинисане критериjуме. На овај начин ми би у самом кориjену, односно током израде текстова закона елиминисали одређене ризике коjи би се могли поjавити у његовоj примjени – казала је Мићуновићева.
Чланица Савјета АСК Горанка Вучинић казала је да је у питању амбициозна намјера Агенције с обзиром на рад парламента. Она је указала да ипак треба треба бити опрезан и размислити између два модела рада.
– Треба одредити да ли ће се дефинисати одређене области као приоритетне, гдjе би заиста постоjала обавеза да Агенциjе ради анализу или да се анализира сваки акт. Уколико се узме модел контроле сваког акта бојим се да би због броја прописа било тешко реализовати задатак и имали би застоj – навела је Вучинићева.
Савjет АСК јуче је разматрао последњи Извjештаj Европске комисиjе о Црноj Гори у којем је наведено да jе "АСК под новим менаџментом демонстрирала проактивниjи приступ, али да упркос позитивнм тренду изазови коjи се тичу независности, постављања припритета, селективног приступа и квалитета одлука остаjу и да се у том диjелу захтиjева улагање даљих напора". Ипак, у Савјету кажу да су задовољни извјештајем, а предсједник тог тијела Момчило Радуловић оцијенио је да је "АСК свијетла тачка у поглављу 23".
– И ми сматрамо да Агенциjа може и боље и да ће Агенциjа дати нове напора да све све оно на шта нам jе скренута пажња дефинитивно стави ад акта и да више не буде предмет било каквих коментара у наредним извjештаjима ЕК. Више немамо заосталих предмета. Фиоке у овоj Агенциjи су очишћене. У овим фиокама више нема ничега што би било проблематично и неће се десити да таквих фиока више има – казао jе Радуловић, додавши да су везани проблематичним одлукама из претходних периода, наjчешће 2017. и 2018. године, коjи су на судским инстанцама да риjеше или су враћени Агенциjи на поновне поступке.
Мићуновић jе истакла да се у налазу не помињу двиjе области коjе су раниjе истицане као спорне, а више не – то су да Агенциjа осигура пуна транспарентност и уjединачену и пуну примjену релевантних закона.