Dodao je da su lažne diplome na svim nivoima obrazovanja, ali i hiperprodukcija diploma uopšte, dovele do sveopšte devalvacije i degradacije našeg obrazovnog sistema. Govoreći o položaju vjerskih zajednica, Aleksić je ukazao na neophodnost donošenja zakona kojim će biti regulisano pitanje restitucije crkvene imovine.
• U kakvom su položaju vjerske zajednice i crkve u Crnoj Gori i da li danas, prema Vašoj ocjeni, ima otvorenih crkvenih pitanja?
– Kada je riječ o crkvama i vjerskim zajednicama u Crnoj Gori, situacija je, svjedočimo svi, znatno bolja nego što je bila za vrijeme režima Demokratske partije socijalista (DPS) na čelu sa Milom Đukanovićem, čijem padu su upravo doprinijela neriješena pitanja ove problematike, tačnije otvorena i neskrivena diskriminacija i progon Srpske pravoslavne crkve (SPC) u našoj državi. Potpisivanjem Temeljnog ugovora stvoreni su uslovi za ravnopravan tretman crkava i vjerskih zajednica u našoj državi, čime je poslata poruka da se nikada više ne smije ponoviti diskriminatorski odnos prema bilo kome. Sada su u našem fokusu tekuća pitanja koja opterećuju funkcionisanje crkava i vjerskih zajednica i mi pozivamo na stalni dijalog kako bismo pomogli u rješavanju problema koje nameće svakodnevica.
• Premijer je nedavno najavio da će Vlada raditi na završetku procesa restitucije imovine vjerskih zajednica. Da li u ovom trenutku možete reći šta će crkvama i vjerskim zajednicama biti vraćeno od imovine?
– U ovom trenutku još ne možemo izaći sa preciznim informacijama, ali će se kroz redovne postupke i pred institucijama javnost pravovremeno i detaljno informisati o tom procesu. Važno je što je premijer pokrenuo to pitanje i svakako takvu odluku treba pozdraviti. Podsjećam da Crna Gora nije jedina zemlja u svijetu u kojoj su komunističke vlasti oduzele imovinu građanima, ali i crkvama i vjerskim zajednicama. Stoga, u pravnom smislu, tu nije neophodna bilo kakva originalnost. Kao što je u bivšim jugoslovenskim republikama imovina oduzimana na isti način, na isti način je treba pravedno i vratiti. Uostalom, Crnu Goru čeka ta obaveza i na njenom evropskom putu. Prvo treba donijeti zakon, a potom kroz propisane zakonske procedure izvršiti povraćaj ili obeštećenje.
• Tužilaštvo je pokrenulo izviđaj zbog podjele novca vjerskim školama. Vlada je i nedavno prihvatila ugovore o finansiranju Medrese "Mehmed Fatih" i Gimnazije "Sveti Sava". Zbog čega se Vlada odlučila da finansira vjerske škole i kako komentarišete nalaz DRI u tom pravcu, prema kojem je dosadašnje finansiranje vjerskih obrazovnih ustanova bilo suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju?
– Pored Gimnazije "Sveti Sava", u Crnoj Gori postoje još dvije vjerske škole – Bogoslovija "Sveti Petar Cetinjski" na Cetinju (najstarija srednjoškolska ustanova u Crnoj Gori i matica crnogorskog školstva) i Medresa "Mehmed Fatih" u Tuzima, čiji su osnivači vjerske zajednice i koje školuju vjerske službenike, što znači da je riječ o eminentno vjerskim školama. Gimnazija "Sveti Sava" je akreditovana srednja škola sa istovjetnim nastavnim planom i programom kao u državnim gimnazijama, a u kojoj učenici imaju mogućnost da slušaju nastavu katihizisa. Prema tome, dvije navedene vjerske škole – Bogoslovija i Medresa, moraju imati jednak tretman u svakom pogledu – i finansijski i u smislu priznavanja njihovih diploma od strane države, a Gimnazija "Sveti Sava" mora biti tretirana kao i državne gimnazije u Crnoj Gori. Svi koji se tome protive (a vi ste pomenuli tužilaštvo i DRI) nastavljaju politiku prethodnih totalitarnih antiteističkih režima u odnosu na Crkvu i vjerske zajednice, i neće da se pomire sa činjenicom da je period progona i skrnavljenja vjerskih objekata, hvala Bogu, iza nas. Naša Vlada sada nastoji da otkloni nedostatke i da uvaži realnost koju su građani Crne Gore, između ostalog, iskazali i na nedavno obavljenom popisu, a čije razultate smo svi imali priliku da vidimo i detaljno analiziramo.
• Gdje vidite najveći problem u obrazovnom sistemu Crne Gore, koliko je problematična hiperprodukcija diploma i šta Vlada planira da radi u pravcu rješavanja utvrđenih nedostataka u obrazovnoj politici?
– Brojni su problemi koje je ova Vlada naslijedila kada je riječ o obrazovnom sistemu. Za vrijeme strahovlade bivšeg režima Mila Đukanovića sprovođeno je sistematsko i temeljno uništavanje obrazovnih institucija. Preko obrazovnog sistema sprovođena je ideološka indoktrinacija učenika, u cilju stvaranja "novog Crnogorca", kako je to jasno i otvoreno proklamovao jedan od bivših DPS-ovih ministara prosvjete, pa stoga imamo činjenicu da sadržaji iz udžbenika istorije za osnovne i srednje škole izgledaju kao da su preuzeti iz kojekakve političke pamfletistike, a ne iz relevantne istoriografske literature. Neophodne su temeljne i suštinske reforme u obrazovnom sistemu, a prvi korak u tom pravcu treba da bude provjera svih diploma zaposlenih u prosveti u periodu od 1998. do 2020. godine. Lažne diplome na svim nivoima obrazovanja, ali i hiperprodukcija diploma uopšte dovele su do sveopšte devalvacije i degradacije našeg obrazovnog sistema. Vlada će uložiti maksimalne napore da se izađe na kraj sa lažnim diplomama i da se ta pojava u potpunosti iskorijeni. Takođe je neophodna i bolja usklađenost obrazovnog sistema sa tržištem rada i potrebama koje nove tehnike i tehnologije diktiraju u svijetu koji se mijenja munjevitom brzinom. Potrebne su, dakle, korjenite promjene i potreban je sveobuhvatan i temeljan dijalog na tu temu koji bi poveli relevantni stručnjaci iz niza različitih sfera, ali i sinergija brojnih institucija.