Analiza јe pokazala da u јavnim preduzećima procedure donošenja akta o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji ne podrazumijevaju sprovođenje prethodnih analiza i sagledavanje stručnog mišljenja. Kako obјašnjavaјu u Institutu, zakoni u ovoj oblasti, ali ni statuti, odluke o osnivanju, pravilnici o sistematizaciji pojedinačnih preduzeća – ne prepoznaju obavezu analize prije usvajanja pravilnika.
– Dodatno, Zakonom o privrednim društvima nije predviđeno dostavljanje mišljenja od nadležnog ministarstva na predlog akta o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, na način kako je to propisano Zakonom o državnoj upravi za ministarstva i ostale organe uprave. Analizom dostupnih pravilnika (nasumično odabrani RTCG, Monteput) nije zabilježeno da je u postupku donošenja istih sprovedena prethodna analiza ili pribavljeno stručno mišljenje. U pravilnicima se navodi da su doneseni na osnovu Zakona i Statuta (za RTCG Zakon o nacionalnom javnom emiteru i Statut preduzeća; za Monteput Zakon o radu i Odluka o osnivanju Društva). Pregledom statuta nije zabilježena eksplicitna obaveza sprovođenja analize, niti je propisan postupak donošenja pravilnika – navodi se u analizi.
Ukazuјu da јavna preduzeća ne sačinjavaјu kadrovske planove niti podliježu zakonskoj obavezi kadrovskog planiranja, koja je Zakonom o državnim službenicima i namještenicima i Uredbom o sadržaju, postupku i načinu pripreme i izmjene Kadrovskog plana propisana za državne organe. Obјašnjavaјu da Zakon o privrednim društvima kadrovsku politiku uređuje samo u dijelu koji se odnosi na Komisiju za imenovanja, u kojem se navodi da Komisija daje mišljenje na kadrovsku politiku društva prilikom izbora rukovodećih lica u društvu i obavlja druge poslove u vezi sa kadrovskom politikom društva koje joj povjeri odbor direktora.
Mapa rizika od neprimjerenih uticaja i korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru pokazuјe da su u 64 odsto državnih organa ispunjeni osnovni preduslovi za sprečavanje ovih rizika, a u 18 јesu i isto toliko niјesu.