Smatraju da je za prvu godinu rada novog šumarskog preduzeća potrebno obezbijediti 24 miliona eura za obrtna sredstva i nabavku mehanizacije i opreme za rad.
- Te procjene su dio prateće dokumentacije novog predloga zakona o šumama, koji je dostavljen crnogorskom parlamentu na usvajanje, pri čemu se za ponuđena zakonska rješenja može vidjeti da su i dalje značajno neusklađena sa pravnom tekovinom Evropske unije - navode iz ASP-a.
Kako su istakli, novi zakon o šumama treba da označi kraj sa dosadašnjim koncesionim modelom upravljanja šumama, od kojeg su privilegovani pojedinci profitirali sa milionima eura, dok su šume ozbiljno devastirane.
- Novi zakon predviđa da šumom, šumskim zemljištem, drvećem van šume i goletima u državnoj svojini upravlja organ uprave nadležan za upravljanje i gazdovanje šumama, dok gazduje privredno društvo, čiji je osnivač vlada sa udjelom od 100 odsto - navode iz ASP.
Državno preduzeće za gazdovanje šumama će, shodno studiji izvodljivosti za njegovo osnivanje, zapošljavati uglavnom stanovništvo u ruralnim područjima, odnosno, kako vlada navodi, „u kategoriji kvaliteta života najsiromašniji sloj društva“, a što će dovesti i ostanku stanovništva na sjeveru, pri čemu napuštanje sjevera od strane stanovništva vlada smatra „najtežim negativnim društvenim trendom u Crnoj Gori.“
- Vlada istovremeno očekuje da će 200 zaposlenih iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima (organ uprave), vođeni motivom veće zarade, preći u novo državno preduzeće, koje će početi rad početkom naredne godine, čime se „pozitivno utiče na rješavanje višedecenijskog problema zatrpanosti državne uprave prekomjernim brojem zaposlenih službenika i namještenika“ - kazali su iz ASP-a.
Za početak rada državnog preduzeća planira se zajam kod Svjetske banke, što Vlada navodi kao ključni razlog zahtjeva za hitnim usvajanjem novog zakona o šumama. U prvoj godini rada novog državnog preduzeća za obrtna sredstva se projektuje 10,6 miliona eura i dodatnih 13,5 miliona za nabavku tehnologije i mehanizacije, opreme i sredstava za rad. Troškovi bruto zarada i bruto naknada procijenjeni su 5,4 miliona u narednoj godini, do 8,2 miliona u 2027. godini.
Ukazuje se da je 2022. godine promet na tržištu proizvoda od drveta iznosio 129 miliona eura, a projektuje se da će na kraju prve godine primjene novog zakona o šumama i rada novog državnog preduzeća taj iznos biti najmanje 250 miliona eura.
Kada je u pitanju usklađenost sa evropskim pravom iz ove oblasti, u odnosu na regulativu za praćenje otpornosti evropskih šuma, može se ocijeniti da predloženi zakon i dalje ostaje značajno neusklađen. Tako se, u odnosu na regulativu, bilježe samo dvije potpune usklađenosti, 11 djelimičnih usklađenosti, dok se za pet odredbi prikazuje da su trenutno neprenosive.
- I dalje ostaju djelimično usklađene odredbe u vezi sa monitoringom šuma, odnosno izradom informacionog sistema za praćenje stanja šuma, razmjenu podataka, skladištenja podataka o stanju šuma. Vlada projektuje da se usklađenost sa evropskim pravom u ovom dijelu za dio normi postigne tek do kraja 2026. godine, a za dio do kraja 2028. godine - navode iz ASP-a.
U isto vrijeme, za novi zakon o šumama vlada uopšte nije radila usklađenost u odnosu na evropski propis o obavezama subjekata, koji stavljaju u promet drvo i drvne proizvode, već se očekuje da usaglašavanje bude postignuto do kraja 2025. kroz donošenje posebnog zakona.
Zakon o šumama je, iz seta zakona koji targetiraju pitanje zaštite životne sredine i klimatskih promjena, u ovom času među neusklađenijima sa evropskim propisima.
Analiza zakona iz životne sredine je dio ASP-ovog projekta „Kvalitetnijim zakonima za bolju zaštitu životne sredine“. Projekat se realizuje kroz grant šemu šireg projekta „Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)“, kojeg realizuje Koalicija 27, podržanog od Evropske unije i Ministarstva javne uprave. Vodeći partner na tom projektu je Centar za zaštitu i proučavanje ptica.