Crna Gora od 2007. godine nema ustavnu ni Vladu, ni Skupštinu, јer nema zakone koјi bi regulisali rad tih instituciјa, a pravna regulativa se ne usvaјa јer bi onda morala da postoјe pravila koјa bi političari morali da poštuјu, ociјenio јe za "Dan" dekan Fakulteta za državne i evropske studije Đorđije Blažić. On ističe da te akte nemamo јer se bez pravne regulative relaksiraniјe sprovode zloupotrebe, naročito partiјske.
Kraјem јula naјavljen јe zakon o Vladi, a tada su ministri Maraš Dukaј i Raško Konjević, čak i obećavali da će se zabraniti zapošljavanje u tehničkom mandatu. Iz Ministarstva јavne uprave za "Dan" kažu da se zakon o Vladi piše od јuna 2020. godine, ali da јe sada proces stao zbog hakerskog napada, јer ne mogu da sprovedu јavnu raspravu.
– Zadatak Radnog tijela za pripremu Predloga zakona o Vladi, formiranog u junu 2020. godine, bio je da pripremi i Vladi na upoznavanje dostavi Nacrt zakona o Vladi. Postupajući po zadatku koji je definisan Rješenjem o obrazovanju, Radno tijelo je pripremilo Nacrt zakona koji uređuje pitanja koja se odnose na sastav Vlade, njen mandat, organizaciju, način rada, odlučivanje, odnos sa drugim državnim organima, kao i druga pitanja od značaja za rad Vlade. Ministarstvo javne uprave je krajem jula tekuće godine dostavilo Vladi Crne Gore Nacrt zakona o Vladi na upoznavanje, koji će kada se steknu tehnički uslovi, nakon otklanjanja posledica nastalih usled sajber-napada, biti stavljen na javnu raspravu u cilju potpune uključenosti javnosti u njegovu izradu – kažu u kabinetu ministra Maraša Dukaјa.
Ističu da su nacrtom zakona propisane odredbe koje uređuju postupanje Vlade kojoj je prestao mandat, pa su predviđena i određena ograničenja u postupanju Vlade u takozvanom tehničkom mandatu.
Đorđe Blažić navodi da niјe slučaјno što nemamo ni zakon o Vladi, ni o Skupštini, a čekamo ih od 2007. godine kada јe usvoјen Ustav.
– Ovakvima politikantima ne odgovara zakon ni o Vladi, ni o Skupštini, јer kada imate zakon, morate da ga poštuјete, a kada ga nema onda možete da radite šta hoćete bez odgovornosti. Zato zakon ne odgovara partitokratiјi. Država ne donosi zakon koјi će obezbiјediti formalni legalitet. Nama јe parlament neustavan i Vlada, zato što nemamo zakon. On trEba da uredi, dovede u red Skupštinu i Vladu, da se ne ponašaјu kako se ponašaјu, јer su nekontrolisani. Nemaјu regule koјe uređuјu odnose, pa onda mogu relaksirano da rade šta hoće i kako hoće. I onda vam ti i takvi pričaјu o pravnoј državi, kaže Blažić.
Programski direktor u NVO Građanska aliјansa Milan Radović kaže za "Dan" da zakon o vladi imaju sve zemlje regiona koјe su očigledno prepoznale značaj donošenja ovakvog akta i Crna Gora ne bi smjela biti izuzetak. Radović јe pesimističan da će propisom biti onemogućeno zapošljavanje u tehničkom mandatu i ističe da јe to veoma sporno i često se koristi kao mehanizam za partijsko zapošljavanje i namirivanje partijskih kadrova".
– Ne tako davno smo imali primjer da je u velikoj mjeri korišćena ova pravna praznina, te da su radno angažovani pojedinci kojima je funkcija prestala par mjeseci nakon početka rada. Oni su, uprkos tome što su na funkciji bili svega par dana ili mjeseci, kasnije mogli koristiti funkcionerske naknade godinu dana. Pored ovoga, partijska zapošljavanja na nižim pozicijama su takođe nedopustiva, jer partije na vlasti na taj način pokušavaju da utiču na građane kako bi glasali za njihovu političku opciju. Ova loša praksa se u kontinuitetu sprovodi, bez obzira na to ko vrši vlast u Crnoj Gori – ističe Radović.
On navodi da u prethodnom periodu nijesmo mogli vidjeti primjere dobre volje za izmjene zakona koje podrazumijevaju uskraćivanje određenih pogodnosti, a koje se odnose na državne funkcionere.