Mina Brajović / -Dan
21/03/2022 u 17:50 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Brajović: Samo je pitanje trenutka kada će se pojaviti novi soj

U Evropi se detektuju rani signali koji najavljuju novi talas transmisije virusa, kaže Brajović

Šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u Crnoj Gori, Mina Brajović, poručila je u izjavi za "Dan" da sistem i građani u našoj državi moraju biti oprezni kada je u pitanju virus korona, s obzirom na to da u značajnom broju zemalja se bilježe zabrinjavajući signali koji ukazuju na rast oboljelih i umrlih. Ona je navela da je evidentno da je epidemiološka situacija u Crnoj Gori značajno bolja, te da već jedan značajan period bilježi trend opadanja broja novooboljelih, hospitalizovanih i umrlih.

– Ali, ako imamo na umu da u Crnoj Gori nije izolovano "ostrvo" i da se u svijetu i u regionu Evrope, u značajnom broju zemalja, bilježe zabrinjavajući signali koji ukazuju na rast oboljelih i umrlih, moramo svi, i sistem i građani, biti vrlo oprezni. Naime, u Evropi se detektuju rani signali koji najavljuju novi talas transmisije. Podaci SZO za Evropu ukazuju na značajne promjene sedmodnevne incidence obolijevanja u nizu zemalja: Njemačka 22%, Velika Britanija 41%,Irska 42%, Francuska 29%, Italija 36%, Austrija 35%, Grčka 48%. Ako imamo na umu da je u Evropi stopa testiranja značajno smanjena, ove brojke o novim infekcijama su samo vrh ledenog brijega, kazala je "Danu" Brajović.

Dodaje da istovremeno značajan broj zemalja registruje i rast težih slučajeva obolijevanja i opterećenosti bolničkih postelja, kao i značajnu promjenu u smislu rasta smrtnosti u proteklih sedam dana: u Holandiji 96%, Španiji 34% i Irskoj 80%.

– Ušli smo u treću godinu pandemije i razumljiva je vrlo izražena potreba svih da zatvorimo "poglavlje" kovid-19. Ipak, neophodno je da budemo oprezni, kao i da vodimo računa o higijeni ruku, nosimo maske u prostorijama gdje boravi više osoba, redovno provjetravamo prostoriju u kojoj boravimo i slično. Posebno, SZO preporučuje zdravstvenim vlastima da integrisanje testiranja na kovid-19 u sistem nadzora nad respiratornim virusima bude prioritet.

Omikron prijetnja za nevakcinisane

– Zamor pandemijom, dezinformacije, dileme u pogledu bezbjednosti i efikasnosti vakcina, kao i narativ da omikron soj nije opasan predstavljaju samo neke od razloga koji podgrijavaju dileme u populaciji o jedinstvenoj misiji kovid-19 vakcinacije – sprečava slučajeve teškog obolijevanja od kovida, hospitalizacije i umiranje, i, kao što vidimo, usporava dinamiku vakcinacije u Crnoj Gori i ostalim zemljama, ocijenila je Brajović.

Prema njenim riječima omikron predstavlja ozbiljnu prijetnju za nevakcinisane osobe.

– Neophodno je insistirati na vakcinaciji a posebno kada je riječ o prioritetnim grupama kao što su stara lica, osobe sa hroničnim oboljenjima, zdravstveni radnici… Vakcinacija je jedini održivi put izlaska iz akutne faze pandemije. Primarna i dopunska vakcinacija je i dalje najdjelotvornija zaštita od teških oblika obolijevanja od kovid-19 i smrtnih ishoda. Prema podacima SZO u svijetu je administrirano oko 11 milijardi doza vakcina protiv kovid-19. U regionu Evrope, do sada je 62.3% populacije primilo dvije doze vakcine. I dalje je prisutna vrlo izražena nejednakost (35%) u pogledu obuhvata vakcinacijom u zemljama visokog razvoja i zemljama niskog razvoja, zaključuje Brajović.

Upitana da li postoji bojazan od pojave novih sojeva virusa korona, Brajović odgovara da iako smo ušli u treću godinu pandemije, nivo transmisije SARS KoV2 virusa je i dalje prilično intezivan.

– Virus se i dalje mijenja. SZO nastavlja da prati nove rekombinovane viruse, nove sojeve. U ovom trenutku nema razloga za alarm i crvenu zastavicu. Ali, isto tako znamo da u okolnostima intezivne transmisije samo je pitanje trenutka kada ćemo detektovati novi soj koji se brže prenosi, zaobilazi imunitet i daje težu kliničku sliku.

– Omikron soj, i to tip BA2 koji se lakše i brže prenosi u odnosu na tip BA1, je dominantno u cirkulaciji. Veoma je važno da zemlje nastave sa sekvenciranjem kako bismo pratili šta se dešava sa virusom i kako se mijenja, naglašava Brajović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
28. april 2025 09:17