Јован Булајић / -DAMJAN SPASOJEVIC
22/03/2022 u 08:30 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Булајић: Фали установа за лијечење малољетних зависника

Ниjе ли алармантан податак да у Црноj Гори не постоји установа за третман малољетника коjи злоупотребљаваjу психоактивне супстанце, истиче директор НВО Препород за „Дан”

У Црној Гори је све више малољетника коjи злоупотребљавају дроге и који су загазили у мрачни свијет зависности, a нeриjетко због мијешања опијата дође до предозирања, истичу из невладине организације Препород. Директор НВО Препород Јован Булајић истиче за „Дан“ да је алармантан податак да не постоји установа за третман малољетника зависника и да нико не води рачуна на који начин тинејџери набављају седативе и антидепресиве које мијешају са алкохолом. Последње Еспад истраживање међу 16-годишњацима у Црној Гори је показало да 11 одсто ученика тог узраста користи марихауну, док је 14 одсто користило неку дрогу до своје 16. године. Последњи случај предозирања који је скренуо пажњу јавности десио се 18. фебруара у Бијелом Пољу, када је преминула 17-годишња дјевојка која се више мјесеци лијечила од последица мијешања дрога.

– У Препороду биљежимо пораст интересовања за третман код малољетника/ца. На жалост, у jавности се детектуjу ситуациjе тек када се неко овjери (дође до предозирања дрогом), и неколико дана jе то актуелно, и послије тога, долазе неке друге теме коjе заокупљаjу пажњу jавности. Чињеница jе да расте броj малољетника/ца коjи злоупотребљаваjу психактивне супстанце. И ниjе то само никакав наш интерни доживљаj, већ такав тренд уочаваjу и друге колеге, али то биљеже и званичне статистике. Годинама уназад на такав тренд су упозоравали резултати истраживања коjе jе радио Институт за јавно здравље. Међутим, нико никакав специфичан значаj нити пажњу томе ниjе придавао. Боjим се да ће и овога пута бити слично. Медиjи ураде што jе до њих, ми коjи смо у директном систему подршке такође. Али док год држава не буде понудила озбиљан и реалан оквир коjи би обезбjеђивао подршку младима коjи jесу у ризику, али и онима коjи су већ загазили у мрачни свиjет зависности, не требамо очекивати озбиљниjе помаке. Ниjесам песимиста, само сам реалан, и ниjе нереална боjазан да ће виjести о предозирању код младих бити све више. Зато што миjешаjу илегалне дроге, таблете и алкохол, наjчешће и долази до oвјeра. Ниjе ли алармантан податак да у Цноj Гори не постоjи установа за третман малољетника/ца коjи злоупотребљаваjу дрогу. Шта треба да се деси, па да неко у овоj држави почне да се бави овим проблемом у мjери колики jе проблем. И ниjе ово „од jуче“. Док год проблематика злоупотребе психоактивних супстанци код младих, а и оних стариjих, не буде високо на листама приоритета, како унутар саме Црне Горе, тако и у доживљаjима утицаjних међународних институциjа, коjе нам говоре о „благостањима“ у државама из коjих долазе, до тада ће црногорска младост свакодневно да нестаjе на наjморбидниjи могући начин – истиче Булајић.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
01. novembar 2024 11:33