Naselja Liješnje, Međuriječje, Mrtvo Duboko, Velje Duboko, Vlahovići, Gornja Rovca, Višnje i Osreci sada ukupno broje oko 210 stanovnika, što predstavlja smanjenje od gotovo 50 odsto u odnosu na prethodni popis, kazao je izvršni direktor nevladine organizacije Eko-tim Milija Čabarkapa.
- Ovaj zabrinjavajući demografski trend ukazuje na potrebu za hitnim mjerama koje će podstaći socio-ekonomske aktivnosti i spriječiti dalji odlazak stanovništva. Postupak proglašenja Parka prirode “Mrtvica” pruža jedinstvenu šansu za očuvanje ovog područja, ali i za stvaranje preduslova za održivi razvoj lokalnih zajednica- navodi Čabarkapa.
Kako je dodao, postupak proglašenja Parka prirode “Mrtvica” pokrenut je od strane Opštine Kolašin 2022. godine, koja je u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode naručila izradu Studije zaštite za ovo područje.
- Agencija za zaštitu životne sredine izradila je ovu studiju, koja predviđa stavljanje područja pod zaštitu kao Parka prirode ukupne površine 7.322,06 hektara. Studija ističe da je kanjon rijeke Mrtvice jedan od najljepših u Crnoj Gori i Dinaridima, da je prostor od nacionalnog značaja, te da zaslužuje da se nađe na spisku zaštićenih objekata prirode Crne Gore. U predloženom parku prirode, određene su dvije zone zaštite, zona sa režimom zaštite II stepena i zona sa režimom zaštite III stepena, dok zona sa režimom najstrožeg stepena zaštite nije predložena, kako bi se izbjegli potencijalni konflikti s potrebama lokalnih zajednica- kazao je on.
Prema njegovom mišljenju, iskustva iz drugih djelova Crne Gore pokazuju da uspostavljanje zaštićenih područja može značajno doprinijeti razvoju.
- Primjer Parka prirode “Piva” potvrđuje ove prednosti – od osnivanja 2015. godine do 2024. godine, ovo područje posjetilo je preko 200.000 ljudi. Ova posjećenost direktno je doprinijela ekonomskom napretku opštine Plužine, unapređenju lokalne infrastrukture i povećanju prihoda iz sektora turizma- naveo je Čabarkapa.
Kako je kazao, uspostavljanje Parka prirode donijelo je dodatne investicije, poboljšalo turističku ponudu i pomoglo očuvanju prirodnih resursa.
- Park prirode “Mrtvica” ima potencijal da ostvari slične rezultate. Njegovo uspostavljanje moglo bi privući turiste koji traže netaknutu prirodu i avanturistički sadržaj, a istovremeno otvoriti nova radna mjesta za lokalno stanovništvo i podstaći preduzetništvo. Ulaganja u infrastrukturu, poput pješačkih staza, turističkih objekata i puteva, ne samo da bi poboljšala uslove života lokalnog stanovništva, već bi značajno doprinijela rastu vrijednosti njihove imovine- ističe Čabarkapa.
Kako je dodao, Eko-tim poziva lokalne zajednice, opštinske vlasti i državne institucije da snažnije podrže proces proglašenja Parka prirode “Mrtvica”.
- Već postoji određena podrška, ali ona mora biti konkretnija i sistematičnija kako bi se ubrzao proces. Ovo je prilika za Crnu Goru da pokaže istinsku posvećenost evropskim standardima u zaštiti prirode i očuvanju biodiverziteta, što je jedno od ključnih pitanja u pregovorima za pristupanje Evropskoj uniji, posebno u okviru poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene- naglasio je.
Prema njegovim riječima, EU jasno zahtijeva da zemlje kandidati uspostave adekvatnu mrežu zaštićenih područja i unaprijede politike očuvanja prirode.
- Zaštita rijeke Mrtvice i njenog okruženja nije samo lokalno, već i nacionalno pitanje od strateškog značaja. Kroz ovaj proces, kako lokalne tako i državne vlasti imaju priliku da domaćoj javnosti, a i Evropskoj uniji pokažu da su zaista spremni i posvećeni ostvarivanju vizije Crne Gore kao ekološke države. Mi u Eko-timu ćemo ostati posvećeni saradnji sa svim zainteresovanim stranama kako bi pomogli da ovaj proces bude transparentan i u najboljem interesu lokalne zajednice, zaštite prirode i daljeg napretka Crne Gore na njenom evropskom putu- zaključuje Čabarkapa.