Priručnik se sastoji iz tri tematske cjeline - prihodi i imovina, sukob interesa i lobiranje - u kojima se kroz pitanja i odgovore nude jasna i praktična objašnjenja i uputstva.i i imovina, sukob interesa i lobiranje - u kojima se kroz pitanja i odgovore nude jasna i praktična objašnjenja i uputstva.
Ova publikacija služi kao sredstvo za informisanje javnih funkcionera o njihovim zakonskim dužnostima. Često se dešava da javni funkcioneri nijesu u potpunosti upoznati sa svim aspektima zakona, pa će im ovaj priručnik pomoći da razumiju pravila i principe koji se odnose na sukob interesa, transparentnost i odgovornost.
Vršilac dužnosti direktora ASK-a Dušan Drakić naglašava da integritet i odgovornost javnih funkcionera predstavljaju temelj povjerenja građana u institucije, te ključni preduslov za izgradnju društva koje cijeni i štiti javni interes.
– Priručnik nudi odlično odabrane teme koje su od suštinskog značaja za očuvanje integriteta u obavljanju javnih dužnosti. Dostupnost i kontrola imovine i prihoda javnih funkcionera ključne su za očuvanje transparentnosti u vršenju javnih funkcija i sprečavanje potencijalnih nepravilnosti. Efikasno prepoznavanje i rješavanje situacija sukoba interesa od esencijalne je važnosti za zaštitu javnog interesa i sprečavanje neprimjerenog uticaja privatnih interesa na donošenje odluka od javnog značaja. Regulisano lobiranje obezbjeđuje transparentan i inkluzivan dijalog između donosilaca odluka i zainteresovanih strana, čime se doprinosi pravičnosti i otvorenosti u procesu kreiranja politika – kaže Drakić.
– Mi u CGO-u vjerujemo da je borba protiv korupcije ključna za izgradnju pravednog i transparentnog društva, pa je ovaj priručnik, kao jedna od brojnih naših aktivnosti usmjerenih na ublažavanje korupcije, nastao upravo s tom namjerom. Građani Crnu Goru percipiraju kao korumpirano društvo i njihovo povjerenje u institucije i pravni sistem je ozbiljno poljuljano. Ovaj priručnik je jedan od korisnih alata kojima nastojimo da podstaknemo odgovornost javnih funkcionera i doprinesemo stvaranju mehanizama koji sprečavaju korupciju kako bi građani Crne Gore stekli povjerenje u društvo čiji su dio – objašnjava Zvezdana Kovač, direktorica za strategiju i komunikacije u CGO-u.
Autori priručnika su iz ASK-a: Dijana Đukanović, Dušica Rečević, Marko Škerović i Ljiljana Jušković.
Priručnik će biti štampan i podijeljen relevantnim zainteresovanim stranama, predstavnicima državnih organa i javnim službenicima, a dostupan je na web stranici CGO-a i ASK-a.
Ova publikacija je nastala u okviru projekta Partnerstvo protiv koruptivnih tendencija – PAKT, koji CGO sprovodi u saradnji sa Agencijom za sprečavanje korupcije, a finansijski ga podržava Ambasada SAD-a u Crnoj Gori, Biro Stejt dipartmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom. Cilj ovog projekta je doprinos jačanju institucionalnih i alternativnih mehanizama za identifikaciju i suzbijanje korupcije od strane visokih javnih funkcionera, kao i podizanje svijesti javnosti o oblicima korupcije i posljedicama tolerisanja, posebno u oblastima obrazovanja, zdravstva, lokalne uprave, bezbjednosti i pravosuđa.