Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta / - CGO
27/01/2024 u 08:16 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

CGO: Učenje o Holokaustu je i brana u revizija prošlosti

Na žalost, globalna gibanja dovela su do toga da i danas, u različitim djelovima svijeta, pate nevino stradali civili. To ukazuje da brojne pouke nisu izvučene niti primijenjene, navode u CGO

Obilježavanjem 27. januara – Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta doprinosimo stvaranju društva koje ima snage da se suoči sa prošlošću, ali i suprotstavi pogubnim ideologijama, mržnji, predrasudama i propagandi na koje, nažalost, nisu imuna ni današnja društva, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje CGO.

- Važno je ukazati na nedavno potpisani Sporazuma o finansiranju ponovnog uspostavljanja zajedničke stalne postavke u Muzeju Aušvic – Birkenau u Poljskoj, kao mjestu sjećanja na žrtve u tom koncentracionom logoru, a koji su potpisale Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Sjeverna Makedonija i Slovenija. Ovo je podsticajno i za ukupne napore u regionu u pravcu uspostavljanja kulture sjećanja i borbe protiv revizionizma, ističu iz CGO.

Holokaust je, nagkašavaju, opomena da moramo učiti i pamtiti kako bi prevenirali tragične puteve kojima se hodalo kroz istoriju.

- Na žalost, globalna gibanja dovela su do toga da i danas, u različitim djelovima svijeta, pate nevino stradali civili. To ukazuje da brojne pouke nisu izvučene niti primijenjene, navode u CGO.

Obrazovanje, poručuju, kako kroz formalni sistem tako i kroz neformalne programe, o zločinima iz prošlosti, među kojima značajno mjesto zauzima i Holokaust, predstavlja branu istorijskim relativizacijama i brojnim manipulacijama, koje opterećuju i crnogorsko društvo.

- Bez kulture sjećanja i poštovanja prema žrtvama ne možemo imati ni održivi mir i željenu stabilnost društava, zasnovanu na antifašističkim i civilizacijskim vrijednostima modernih demokratskih društava, napominju u CGO.

Generalna skupština UN je 2005. donijela zvaničnu rezoluciju o obilježavanju 27. januara kao Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta.

Upravo 27. januara 1945. godine, od strane Crvene armije, oslobođen je najveći koncentracioni logor nacističke Njemačke – Aušvic-Birkenau. Tokom pet godina postojanja, u njemu je bilo više od 1.300 000 ljudi iz cijele Evrope, među kojima najviše Jevreja, a 1.100.000 je ubijeno. Osim njih, u ovaj zloglasni logor deportovani su Romi, antifašisti, partizani, komunisti i njihovi simpatizeri.

Sa područja Jugoslavije u logor je deportovano oko 20.000 ljudi, među kojima i nekoliko desetina iz Crne Gore, dok je manje od 100 njih doživjelo oslobađanje logora. Holokaust predstavlja sistematsko uništenje evropskih Jevreja tokom Drugog svjetskog rata i u njemu je stradalo oko 6.000.000 Jevreja.

Rezolucija apeluje na sve članice UN da poštuju sjećanje na žrtve Holokausta i ohrabruje razvoj obrazovnih programa o istoriji Holokausta čime se želi pokazati odlučnost da se pomogne u sprječavanju ovih zločina u budućnosti.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. decembar 2024 09:26