/ - FOTO: DFC
05/12/2024 u 16:48 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Crna Gora bez jakih institucija je potencijalna tempirana bomba

Ne možemo nikome zamjeriti – bila to Srbija, Rusija, Amerika, Engleska – što radi nešto u nekoj drugoj državi kad im se može. Problem je kada ta država nema jake institucije koje na to mogu da odgovore, što je danas slučaj sa Crnom Gorom.

To je sa okruglog stola organizovanog povodom predstavljanja nove studije Digitalnog forenzičkog centra (DFC) „Instrumenti meke moći u hibridnim strategijama“ poručio Savo Kentera, bivši direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i osnivač Atlantskog saveza Crne Gore.

- Gdje je naš bezbjednosni sektor, gdje su naše službe, gdje su ostale institucije da se odbrane od toga? Ako uđemo u Evropsku uniju sa slabim institucijama koje ne mogu da se odupru stranom uticaju, kakva će onda sjutra biti ta Evropska unija- zapitao se Kentera i zaključio: „Da li Evropskoj uniji treba jedna tempirana bomba? Mislim da to nikome nije u interesu.“

Politički analitičar Danilo Kalezić istakao je kako danas ruske i srpske službe upravljaju većinom institucija države Crne Gore.

- Velikosrpski projekat ne postoji bez Crne Gore, kao što velikoruski projekat, odnosno imperijalna Rusija, ne postoji bez Ukrajine- istakao je Kalezić i zaključio da „ako smo prije 2020. govorili o nekoj vrsti hibridnog ratovanja koje je dolazilo gerilskim putem, danas možemo da govorimo o jednoj vrsti institucionalnog ataka na državne interese Crne Gore, sa akcentom na evropski put“.

Svojim djelovanjem DFC je postao trn u oku onima koji ne žele dobro Crnoj Gori, kazao je admiral u penziji Dragan Samardžić.

- Zbog toga su se upregli da ugase DFC, ne libeći se da pokrenu ideju o tzv. zakonu o stranim agentima- naglasio je Samardžić.

Crna Gora je u godinama nakon nezavisnosti bila prepoznata po dobrosusjedskim odnosima. Danas, kaže on, to više nije slučaj.

- Kako nam je uspjelo da u ovako kratkom vremenu pokvarimo odnose sa svim susjedima, sa Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom, Kosovom? Da li su naši državnici baš toliko neuki i naivni da donose odluke koje idu na štetu Crnoj Gori ili je to u interesu nekog drugog? Dok se crnogorsko društvo osvijesti i dok završimo sa ispijanjem dojč kafa, svi ćemo osvanuti pod logom Andrije Mandića- zaključio je Samardžić.

Srbija u odnosu prema Crnoj Gori djeluje po izuzetno dobro pripremljenoj strategiji, a prvi strateški akt na kojem bazira to djelovanje je Načertanije, kazao je komunikolog i psiholog Radoje Cerović.

- Apsolutno je pravo svake države da razvija svoju strategiju međudržavnog uticaja – diplomatskog, vojnog, ekonomskog i svakog drugog, ali se postavlja pitanje šta je sa druge strane. Mi imamo izostanak bilo kakvog djelovanja. Adekvatna reakcija zahtjeva političku volju koja nedostaje, zatim znanje, odnosno ekspertizu o tome kako se radi kontrastrategija- napominje Cerović i zaključuje da se „u ovom trenutku dobar dio nosilaca prozapadne svijesti u Crnoj Gori osjeća ne samo napušteno već i prevareno“ od strane tih međunarodnih aktera koji bi trebalo da budu koordinirani.

Sektor bezbjednosti nije samo u lošoj situaciji, kao što se moglo čuti, već je u potpunom kolapsu, poručio je diplomata i bivši ministar odbrane Crne Gore, Boro Vučinić.

- Taj kolaps traži hitno donošenje tj. inovaciju Strategije nacionalne bezbjednosti Crne Gore. Ali ko treba da napravi tu Strategiju, šta bi se našlo u njoj i kakav bi bio narativ te strategije, u kontekstu postojećih vladajućih struktura i posebno dijelova u toj strukturi vlasti, to je veliko pitanje, ali ne i velika nepoznanica jer vrlo izvjesan odgovor imamo kako to može da izgleda- objašnjava on.

Vučinić ističe i da se Srbija u međuvremenu pozicionirala kao stub stabilnosti u regionu, odnosno da je tako percipiraju u Evropi.

- To je, između ostalog, šansa za Srbiju – a Srbija ima svoja leđa, ogroman zid iza sebe, naravno to je Rusija – da pojača svoje aktivnosti prema regionu i u okviru regiona prema našoj maloj Crnoj Gori, odnosno tih 300 km obale što ih jedino interesuje u Crnoj Gori- zaključio je Vučinić.

DFC je dao sjajne preporuke, ali suštinski problem je što nema ko da ih čuje i sprovede, kazala je novinarka Biljana Jovićević.

- Složiću se sa onom što je neko prethodno rekao a to je da je bilo za očekivati da ovdje danas bude više predstavnika političkih stranaka, ali napraviću vam jednu paralelu. Pratim situaciju u Gruziji, i sve moje kolege i prijatelji iz Gruzije kažu da je njihova opozicija katastrofalna, ali vidite kako reaguju njihovi građani i na koji način se oni odupiru onome što pokušava da im nametne vladajuća struktura- istakla je Jovićević.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
10. decembar 2024 21:16