Ukoliko Vlada ne reaguje na naš protest zbog nepoštovanja kolektivnog ugovora o povećanju zarada, uslijediće radikalniji potezi i protesti sa kolegama iz prosvjete, zdravstva i policije, poručio je predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore (SUPCG) Nenad Rakočević.
Sindikat uprave i pravosuđa Crne Gore održao je danas protest ispred zgrade Vlade.
- Veliki broj građana koji su se okupili ispred zgrade Vlade Crne Gore prikaz je nagomilanog nezadovoljstva zaposlenih u javnoj upravi i pravosuđu - poručio je Rakočević.
- Imali smo Kolektivni ugovor potpisan prošle godine, prije toga smo imali trenutak Evrope 1 koje je donijelo devastaciju plata. Dobili smo obećanje da će biti Evropa sad 2 od januara. Nadali smo se biće uvećanje, Evropa 2. Dobili smo obećanje bez ikakve realizacije. Trebalo je da pregovaramo do kraja prošle godine. Nisu ispoštovali nas i vas, časne, radne ljude.. šta onda da očekujemo u budućnosti od svih tih silnih obećanja. Biće prosperitetna, sjajna 2024. godina. Hajde da krenemo sada. Neka nam deset odsto sada povećaju, pa onih 15 odsto do kraja godine - kazao je Rakočević.
Istakao je da su poslednje uvećanje zarade imali 2012. godine i pozvao nadležne da "siđu među radnike".
On je naglasio da nadležni nisu svjesni u kakav rizik ulaze.
- Poslednji put 2012. godine su uvećane zarade, zar je trebalo da radimo sa 350 eura zarade, mi visokoškolci. Mnogi danas nisu došli zbog opisa poslova, ali vi koji ste ovdje, vi ste pravi hrabri predstavnici sebe, ustanova, organa i svojih porodica. Mi ne želimo da budemo činilac prepucavanja. Hoćemo da budemo cijenjeni, pravi partneri. Inflacija je galopirajuća, samo zbog toga trebalo je svima da budu uvećanu zarade. Nije ovdje u pitanju deset odsto, ovdje se radi o budućnosti. Hoćemo, moramo i iznuđeni smo, ako ne budu reagovali na ovaj današnji skup. Kažite kolegama da se spreme za štrajk, zajedno sa prosvjetarima i zdravstvenim radnicima, sa policijom. Sve su žive prevarili, ne poštuje se zakon, ličnost, individua - zaključuje on.
Dijana Milić iz Sindikata Ministarstva pravde je istakla da su se okupili s ciljem da ukažu da je sindikatima osnovna misija da brane i zastupaju interese zaposlenih u svijetu rada, jedini putokaz ka ostvarenju boljih uslova, povećanja zarada i svih pitanja koja se tiču zaposlenih u javnoj upravi i pravosuđu, a jedan od takvih sindikata je Sindikat uprave i pravosuđa.
- Ponosna sam što vas gledam ovdje ispred sebe u ovako velikom broju. Za mene ovaj broj znači da smo konačno shvatili da se svi zajedno i solidarno moramo boriti za bolje uslove rada, veće zarade, a refleksiju zarada imaćemo uskoro i na penzije. Sindikat je zato ključan segment i trajan, a ne samo jedan od brojnih oblika interesnog organizovanja - kazala je Milić.
Istakla je da smo svjedoci da se vlade mijenjaju.
- Svjedočimo tome svi, ali neka ih treba da se mijenjaju. Promjene su dobre i trebamo ih prigrliti, jer samo s promjenama određujemo prioritete i bliže smo ostvarenju svih tih ciljeva. Povjerenje sste nam dali svojim članstvom, a uticaj zavisi o našoj vještini pregovaranja, da se u odnosu na nadređene vlasti izborimo za dostojan život i život svakog pojedinca. Zbog svega ovoga danas smo svi zajedno s ciljem da pokažemo da smo ovdje s razlogom, a razlog je član 9 Granskog kolektivnog ugovora za oblast uprave i pravosuđa - kazala je Milić i istakla da u tom članu 9, između ostalog, stoji da će se, zavisno o makroekonomskim parametrima i limitima potrošnje, ako i budu utvrđeni za 2023. i 2024. godinu, saglasno Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, razmotriti dodatno uvećanje koeficijenata složenosti poslova iz stava 1 ovog člana minimum od po 10 odsto za tekuću godinu i 2025.