У Црноj Гори постоjи висок проценат неухрањене дjеце, од шест до 14 одсто, зависно од пола и узраста, упозорио је доцент на Факултету за спорт и физичко васпитање Универзитета Црне Горе Боjан Машановић, који је упутио отворено писмо министру финансиjа и социjалног старања Милоjку Спаjићу. Повод за писмо су, како је навео, драматично лоши резултати недавног истраживања тог факултета коjе jе указало на висок ниво неухрањене дjеце у Црноj Гори, са претпоставком да он може бити jош виши. Према истраживању тог факултета, неухрањено је свако седмо дијете.
– Иако се показало да нормална ухрањеност доминира код црногорске дjеце, вишегодишњим праћењем дjеце узраста од 5 до 12 година, утврдили смо да постоjи висок проценат прекомjерно ухрањене и гоjазне дjеце. Ипак, то ниjе оно што би требало да заокупи вашу пажњу а мене изненади што jош нико ниjе реаговао из вашег ресора, па макар и формалним саопштењем за jавност. Наиме, изненадило ме jе то што нико из ресорног министарства ниjе примиjетио да у Црноj Гори постоjи висок проценат неухрањене дjеце, од шест до 14 одсто, зависно од пола и узраста. Да ли jе могуће да за Министарство финансиjа и социjалног старања ниjе алармантан податак да jе свако седмо диjете неухрањено у Црноj Гори, или свако шеснаесто у наjбољем случаjу (зависно од анализираног субузорка)? Сва та дjеца имаjу родитеље коjи су, вjероватно jош гладниjи. Сигуран сам да вам, на основу наших резултата, неће бити тешко да израчунате колико jе породица гладно у Црноj Гори. Знам да jе то проблем коjи ниjе лако риjешити, али ми смета то што jе изостала реакциjа институциjе коjоj не би смjело да промакне овако нешто – истакао је у писму Машановић.
Он додаје да је факултет спроводио вишегодишњи мониторинг тjелесне композициjе дjеце у Црноj Гори, међутим, подаци су сакупљани без узимања личних података испитаника, тако да, у овом тренутку ниjе могуће, идентификовати породице коjима jе потребна социjална помоћ.
– Менталитет нашег народа нам jе добро познат, тако да сам скоро па сигуран да се неће велики броj породица обратити за помоћ са поруком да су гладни. Из тог разлога неопходна jе индиректна метода коjа би утврдила коjе поjединачне породице су у неприлици, након чега би морала услиjедити конкретна акциjа министарства коjим руководите. Ми имамо предлог – предлажемо Вам да спроведемо ново истраживање, по угледу на словеначки "СлоФИТ", гдjе наше колеге са Факултета за спорт у Љубљани спроводе мониторинг комплетне популациjе од предшколског, преко школског узраста до студената, а наведена база података, коjа садржи и личне податке испитаника користи се за разне намjене коjе могу унаприjедити словеначко друштво у погледу jавног здравља, али и великог броjа социjалних питања – навео је Машановић у писму министру Спајићу.