/ -невена
04/04/2023 u 08:35 h
Natalija MrdakNatalija Mrdak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Dok profesori ćute neće se čuti ni glas studenata

Poseban doprinos ovakvom stanju daju predstavnici krovnih studentskih organizacija, koji su i najtiši i najnevidljiviji kad je riječ o borbi za studentska prava, smatra Damir Suljević

Povodom 4. aprila, Dana studenata u Crnoј Gori, iz Centra za građansko obrazovanje su poručili da crnogorski studenti treba da znaju da niko neće rješavati njihove probleme, već će se oni, zbog njihove nezainteresovanosti i neaktivnosti, samo gomilati, a perspektive u društvu sužavati. Iz te nevladine organizaciјe pozivaјu studente i akademsko osoblje da se bore za svoja prava, da u toj borbi budu hrabri i istrajni, jer u sebi imaјu pokretačku moć i znanje za doprinos kvalitativnim promjenama.

Dan studenata u Crnoj Gori obilježava se u znak sjećanja na demonstracije organizovane 1936. godine, kada je, izražavajući bunt sa svojim kolegama zbog neprihvatljivih univerzitetskih propisa, stradao Žarko Marinović, student prava.

– Posljednjih nekoliko godina, koje su obilježene društveno-političkim turbulencijama, otvorile su se i nove mogućnosti da studenti iskažu veći stepen aktivizma, a što je, nažalost, izostalo – ociјenio je Damir Suljević, saradnik na programima u CGO.

U CGO smatraјu da studenti ostaju na margini dešavanja јer ne koriste kapacitete i prilike da adresiraju sopstvene potrebe u pravcu unapređenja studentskog standarda, ali u položaja mladih u Crnoj Gori u cјelini.

– Poseban doprinos ovakvom stanju daju predstavnici krovnih studentskih organizacija, koji su i najtiši i najnevidljiviji kad je riječ o borbi za studentska prava. Oni se za studentska prava zalažu samo dok ih studenti ne izaberu, a kasnije se, po pravilu, prilagođavaju donosiocima odluka. Istraživanja CGO u kontinuitetu opominju da ogroman broj mladih želi da napusti Crnu Goru, a među njima preovladavaju oni koji su u procesu obrazovanja, što znači da nerijetko odlaze oni najperspektivniji – ističe Suljević.

On naglašava da bi studenti o aktivizmu i zalaganju za one javne politike od značaja za njih morali da uče od svoјih profesora.

– Uloga profesora je instrumentalna za razvoj kritičke oštrice kod studenata i kada profesori prestanu ćutati na goruće društvene probleme, imaćemo osnovu da govorimo o ozbiljnoj akademskoj zajednici, a ne o interesnim grupama profesora upitnih referenci, sa rijetkim izuzecima onih koji imaju integritet i naučna postignuća – naveo je Suljević.

Kako je dodao, visokoobrazovne institucije u Crnoj Gori su hronično loše pozicionirane na međunarodnim rang-listama, a izostaje napor da se unaprijede transparentnost, otvorenost, izvrsnost i uticaj, što su kriterijumi po kojima, na primjer, Vebometriks rangira univerzitete, a koji presudno utiču i na ukupni kvalitet obrazovanja.

Na novi zakon se čeka dvije godine

Iz CGO ističu da јe јedno od osnovnih pitanja o kojima studenti moraju brinuti model studiranja u Crnoj Gori, jer tržište rada i sistemski zakoni ne prepoznaju aktuelni model.

– Više od dvije godine čeka se na donošenje novog zakona o visokom obrazovanju, kojim bi se i ovo pitanje adekvatnije definisalo. No, tekst ovog zakona, koji je krajem 2021. godine prošao i javnu raspravu, nikada nije usvojen na Vladi, pa se danas kreće od početka. Modeli finansiranja, stambene politike, konkurentnost univerziteta, politika zapošljavanja na univerzitetima u Crnoj Gori morali bi biti u fokusu studenata, ali se njihov glas o ovim temama ne čuje – navodi Suljević.

Po njegovim riјečima, nije bilo fokusa ni istrajnosti u borbi za hitno usvajanje novog zakona i zalaganja kako ta rješenja ne bi bila po mjeri donosilaca odluka, već po mjeri studenata i akademskog osoblja.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

15. novembar 2024 12:08