Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović imao je odobrenje Vlade da koristi državni avion kojim je letio iz Podgorice do Istanbula, gdje je imao sastanak sa predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, a potom do Bergama u Italiji. Pojedini mediji su juče objavili da se Đukanović, ipak, službenim avionom nije vratio iz Bergama, već je navodno produžio u Švajcarsku. "Dan" u Vladi saznaje da let službenim avionom košta u prosjeku od tri do šest hiljada eura i to na kraće relacije, kao što je upravo do Istanbula i Italije. U zvaničnim odgovorima našoj redakciji kažu da "shodno Uputstvu o uslovima i načinu korišćenja aviona kojim raspolaže Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore, avion za službene potrebe koriste: predsjednici države, Skupštine i Vlade".
– U skladu sa tim generalni sekretar Vlade je 29. decembra 2022. godine odobrio korišćenje aviona na osnovu zahtjeva za korišćenje vazduhoplova od strane Kabineta predsjednika Crne Gore na relaciji Podgorica – Istanbul – Bergamo – Podgorica. Detalje u vezi sa predmetnim aktivnostima potrebno je zatražiti od Kabineta predsjednika. Takođe, informišemo Vas da avion u vlasništvu Generalnog sekretarijata nije korišten tokom praznika, odnosno od petka 30.12.2022. godine – zaključno sa današnjim datumom – kazali su za "Dan" u Vladi.
Iz kabineta šefa države za "Dan" su saopštili da je vazduhoplov korišten u skladu sa propisima.
– Predsjednik Crne Gore koristio je avion kojim raspolaže Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore u skladu sa Uputstvom o uslovima i načinu korišćenja aviona. Procedura propisana navedenim uputstvom je ispoštovana podnošenjem zahtjeva za korišćenje aviona, koji je od strane Generalnog sekretarijata Vlade uredno odobren – navode u kabinetu predsjednika Đukanovića.
NVO Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA proslijedila je juče Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) informaciju o mogućem postojanju krivičnih djela, koja se može smatrati krivičnom prijavom. U prijavi je evidentirano da je – avion "learjet 45" Vlade Crne Gore, registarskih oznaka 4O-MNE, sletio 30. decembra oko 22.14 časova na pistu u Golubovcima nakon sat i 14 minuta leta od aerodroma u italijanskom Bergamu do Podgorice.
– Uoči tog leta javnost nije obaviještena da crnogorski državnici imaju bilo kakve diplomatske obaveze u Italiji, zbog kojih moraju da koriste vladin avion. LUPA je potom utvrdila ko je i na koji način koristio vladin avion do Italije. Uvidom u registar letova može se zaključiti da je avion Vlade Crne Gore, registarskih oznaka 4O-MNE, u 9.58 ujutru 30. decembra 2022. godine poletio iz Podgorice ka Istanbulu. U tom avionu se nalazio predsjednik države Milo Đukanović i njegova pratnja. Nije, međutim, poznato kad je tačno sletio u glavni grad Turske, ali oko 1.14 časova radar je uočio crnogorski avion blizu Istanbula. Crnogorska delegacija, predvođena predsjednikom Đukanovićem, u Turskoj se zadržala 30. decembra do 7.58 časova kada je avion Vlade Crne Gore poletio sa aerodroma i umjesto ka Podgorici, uputio se ka sjeveru Italije. Evidentirano je potom da je avio u 8.26 časova sletio na areodrom u Bergamu, te da se nakon nekih 30-ak minuta uputio ka glavnom gradu Crne Gore – navodi se u saopštenju Mreže LUPA.
Vladinim propisom predviđeno je da predsjednici države, parlamenta i vlade, koji su i štićene ličnosti, mogu koristiti avion za službena putovanja, dok ostali visoki državni zvaničnici i organi moraju da plate sve troškove korišćenja aviona iz sopstvenih budžeta, ako im se odobri upotreba aviona. Iznajmljivanje aviona za Crnu Goru, kako saznajemo u Vladi, neisplativo je jer je cijena previsoka.
Đukanović je 2018. uoči novogodišnjih praznika vladinim avionom letio u Amsterdam, bez ikakvog zvaničnog objašnjenja. Đukanović je i 2019. letio vladinim avionom za Pariz, na tajni "diplomatski susret", pa produžio u Sjedinjene Američke Države i tada ga je po povratku sa odmora vladin avion i vratio u Podgoricu iz glavnog grada Francuske. Predsjednik je dolazni let u Pariz pred Specijalnim državnim tužilaštvom i Agencijom za sprečavanje korupcije pravdao službenim aktivnostima za koje je rekao da su tajne, ali nije obrazložio povratni let iz Pariza. SDT i ASK odbacili su prijave MANS-a i saopštili da nisu utvrdili postojanje krivičnih djela, odnosno kršenje zakona od strane Đukanovića tom prilikom.
Osim letova tokom praznika, predsjednik je tokom 2019. i 2020. imao čitav niz putovanja koja javnosti nikada nisu objašnjena. U pitanju su putovanja u Atinu, Pariz, Ljubljanu, Istanbul...