
Prema kartonu godinu po prestanku poslaničke funkcije, koji je nedavno objavljen, Duško Marković sada u vlasništvu ima pištolj proizveden 1993. godine ("unik"), zatim revolver proizveden 2000. godine ("magnum") i pušku proizvedenu 2005. Marković je u prethodnom imovinskom kartonu prijavio osam komada oružja, i to: šest pištolja, po jednu pušku i revolver. U novom imovinskom kartonu nema pet pištolja koje je ranije prijavljivao, a nije navedeno šta se sa njima desilo.
Da među kolekcionarima naoružanja ima i bivših i sadašnjih funkcionera potvrđuju podaci iz njihovih imovinskih kartona. "Dan" je ranije objavio da su među onima koji posjeduju oružje i pojedini ministri, sudije, poslanici, tužioci, funkcioneri iz bezbjednosnog sektora, zaštitnik ljudskih prava i sloboda...
Aktuelni funkcioneri najčešće posjeduju jedan komad oružja, a ima i onih koji posjeduju i čitavu kolekciju.
"Dan" je ranije objavio da oružje posjeduju vrhovni državni tužilac (VDT) Milorad Marković, predsjednik Sudskog savjeta Radoje Korać, zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković. Naoružan je i Predrag Pavličić, suprug nedavno izabrane predsjednice Vrhovnog suda Valentine Pavličić, zatim sudije Ustavnog suda Budimir Šćepanović i Faruk Resulbegović. Oružje ima i doskorašnji direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Boris Milić, kao i Predrag Burić, specijalni kontrolor u ANB-u.
Oružje su prijavljivali i ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, Vladimir Joković i Ernad Suljević.
U imovinskim kartonima oružje su prijavljivala i sedmorica poslanika aktuelnog saziva parlamenta: Gordan Stojović, Dejan Đurović, Mehmed Zenka, Miloš Pižurica, Miodrag Laković, Nikola Milović i Seid Hadžić.
Kolekciju oružja prijavio je i generalni direktor Direktorata za bezbjednosno-nadzorne poslove u MUP-u Zoran Kujović. Oružje je prijavio i bivši v.d. direktora Uprave policije Aleksandar Radović, te šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković.
Značajne kolekcije naoružanja prijavljivali su i bivši policijski funkcioneri. Jedan od njih, Zoran Lazović, koji je u međuvremenu optužen za stvaranje kriminalne grupe i zloupotrebu položaja, ranije je u vlasništvu imao 11 komada oružja. Oružje su imali i bivši direktori ANB-a Savo Kentera i Dejan Peruničić, kao i bivši predsjednik Osnovnog suda u Kotoru Branko Vučković. Nekadašnji vrhovni državni tužilac Ivica Stanković prijavljivao je da posjeduje tri komada oružja, koliko je ranije imala i nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica. I bivši predsjednik Višeg suda Boris Savić prijavljivao je da posjeduje dva komada oružja.
Podsjetimo da je nakon velike tragedije na Cetinju početkom godine Uprava policije u više saopštenja apelovala na sve građane da daju svoj doprinos cjelokupnoj bezbjednosti društva i da predaju vatreno oružje, municiju i eksplozivna sredstva koja imaju u svom posjedu, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu. Veliki broj građana se odazvao, ali nije poznato da li su i funkcioneri koji posjeduju oružje dali doprinos sveukupnoj bezbjednosti u državi.
Takođe, početkom godine pokrenuta je izmjena aktuelnog Zakona o oružju i municiji, pa je novi u formi nacrta već spreman i njime su predviđene rigoroznije mjere u pravcu suzbijanja posjedovanja oružja, a sve u cilju stvaranja boljih bezbjednosnih uslova u državi.
Коментари (0)
Оставите свој коментар