/ - MINA BRAJOVIć
23/12/2023 u 14:50 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Brajović: Angažovati građane u naporima za život bez toksičnog efekta duvana

SZO ostaje posvećen partner nacionalnim vlastima u kreiranju i implementaciji održivih i inovativnih rešenja za epidemiju upotrebe duvana kao vodećeg uzroka umiranja i obolijevanja u Crnoj Gori, poručila je Brajović

U okviru dvodnevne ekspertske posjete Svjetske zdravstvene organizacije u periodu 21. - 22.decembra Crnoj Gori, u cilju pružanja podrške u implementaciji ratifikovane Okvirne konvencije za kontrolu upotrebe duvana, održane su nacionalne multisektorske konsultacije pod nazivom “Efikasna kontrola upotrebe duvana u Crnoj Gori: mitovi, izazovi i rješenja“, u organizaciji Ministarstva zdravlja i Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u Crnoj Gori.

Vrijeme je da djelujemo sada i zaštitimo našu djecu od toksičnog “zagrljaja” duvanske industrije, kroz insistiranje na kreiranju I implementaciji održivih politika I mjera za kontrolu upotrebe duvana I nikotinskih proizvoda, poručeno je sa jednodnevne multisektorske konferencije.

Podsjećajući da Crna Gora proživljava epidemiju hroničnih nezaraznih bolesti kao dominantnog uzroka prijevremenog mortaliteta i ozbiljnog razvojnog problema, potpredsjednik Vlade za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalnu politiku dr Srđan Pavićević istakao je da je duvan vodeći uzrok umiranja i obolijevanja u Crnoj Gori.

Prema njegovim riječima „posebno zabrinjava činjenica da sve češće djeca i mladi postaju žrtve duvanske industrije i njihovih manipulativnih,agresivnih kampanja za promociju novih duvanskih i nikotinskih proizvoda“.

- Kada sa 14 godina uđete u carstvo nikotina i zavisnosti, vaša budućnost je neizvjesna. Čovjek koji je zavisnik od nikotina nije slobodan- kazao je Pavićević.

Naglasio je da su notorne neistine multinacionalnih duvanskih kompanija da su novi duvanski proizvodi put ka ostavljanju duvana.

- Cijela priča leži u nikotinu. Nikotinski receptori su braća od stričeva kokainskih receptora. Priča o zabrani duvanskih proizvoda nemoguća je bez zabrane i elektronskih cigareta- istakao je Pavićević. A

Ako želimo da zaštitimo djecu i mlade „žestoka kontrola sprovodjenja propisa i rigorozna kaznena politika, nemaju alternativu" po riječima dr Pavićevića.

- Vlada Crne Gore, u partnerstvu sa SZO radiće posvećeno u duhu ratifikovane konvencije i dobrih komparativnih rešenja na sprovodjenju mjera kako bi se „pošast“ savremenog društva - upotreba duvana i nikotinskih proizvoda “ svela na prihvatljiv nivo, ako je uopšte i moguće- poručio je potpredsjednik Vlade.

Podsjećajući da svojim gabaritima upotreba duvana prevazilazi okvire javnozdravstvenog problema, predsjednik skupštinskog Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje Dražen Petrić istakao je da pušenje osiromašuje porodice i zajednice, opterećuje zdravstveni sistem i ozbiljno narušava životnu sredinu.

On je ocijenio da visoka prevalence korišćenja duvanskih proizvoda je svojevrstan indikator da je neophodno insistirati na efikasnojoj implementaciji zakona.  Petrić je naglasio da parlament ostaje posvećen dosljednoj implementaciji obaveza iz ratifikovane SZO Okvirne konvencije o upotrebi duvana, kao  okosnice efikasne kontrole upotrebe duvana, nacionalnih napora na planu zaštite i očuvanja zdravlja, sprečavajanja prijevremenog umiranja,kao I stvaranja uslova za pravičnije i inkluzivnije društvo.

- Prema riječim.Petrića, Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje očekuje nova zakonska rešenja o kontroli upotrebe duvana i nikotinskih proizvoda, kako bi se u duhu dobre prakse i Konvencije regulisali novi duvanski i nikotinski proizvodi.  Odbor će sa posebom pažnjom pratiti implementaciju ostalih obaveza iz ratifikovane konvencije I promovisati multisektorsku saradnju u borbi protiv upotrebe duvana I nikotinskih proizvoda- navodi se u saopštenju.

Predsjednik skupštinskog Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranj Dejan Đurović,podsjećajući da je  duvan „jedini zakonom dozvoljeni proizvod koji ubija 50 odsto svojih potrošača, kada ga konzumiraju baš onako kako ga je proizvođač propisao“, on je istakao da „duvan predstavlja prijetnju po zdravlje i naše planete i životnu sredinu

- Ne smijemo zaboraviti da jedna četvrtina oboljenja potiče iz životne sredine. Svaka faza prozivodnog lanca duvana je štetna po cjelokupni ekosistem: uzgajanje, prozivodnja, distribucija, odlaganje duvanskih prozivoda. Svaka faza se negativno odražava na pijaću vodu, vazduh koji dišemo, šume, plaže i ostale ljepote prirode- rekao je Đurović.

On je  kazao da održivi odgovor na problem upotrebe duvanskih proizvoda moramo tražiti u angažmanu svih sektora i cjelokupnog društva.

- Prepoznajući štetna dejstva cigareta kao jedne od najtoksičnijih vrsta otpada u životnoj sredini, naš Odbor nastupaće sa pozicija promocije principa ‘zagađivač plaća‘ i bićemo posvećeni iznalaženju optimalnih zakonskih rješenja koja će omogućiti da kroz mjere efikasne kontrole duvana čuvamo zdravlje građana i zdravlje naše životne sredine. Ovakve mjere će bez sumnje donijeti benefite po životnu sredinu i zdravlje, ali će doprinijeti i ubrzavanju političkih procesa i procesa EU integracija- poručio je Đurović.

Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja  Mirjana Vlahović Andrijašević saopštila je da stopa rasprostranjenosti pušenja u Crnoj Gori iznosi oko 35 odsto, a da posebno zabrinjava činjenica da su djeca i mladi sve više izloženi negativnim uticajima duvanskog dima. Ovi podaci su alarm za zdravstveni sistem, ali i cjelokupno društvo, prema riječima državne sekretarke Vlahović Andrijašević.

Ona je podsjetila: „Ministarstvo zdravlja  priprema izmjene i dopune postojećeg Zakona o ograničenju upotrebe duvanskih proizvoda, kako bi se stvorili uslovi za snažniji I učinkovitiji odgovor na epidemiju upotrebe duvana I nikotinskih proizvoda. Posebna pažnja biće posvećena mjerama za smanjenje i ograničavanje upotrebe duvanskih I nikotinskih proizvoda, koje obuhvataju reklamiranje, proizvodnju,  promet i obilježavanje, zabranu njihove upotrebe u  javnom i radnom prostoru i zaštitu od pasivnog pušenja, sprečavanje uticaja na maloljetna lica.” 

Nepoštovanje zabrane upotrebe duvanskih proizvoda u zatvorenom,javnom prostoru, suboptimalni inspekcijski kapaciteti, agresivan prodor i neregulisanost novih duvanskih i nikotinskih rešenja, neadekvatan nivo zaštite kreatora politika od interesnih uticaja duvanske industrije, odsustvo servisa za odvikavanje od duvanskih proizvoda prema riječima dr Mine Brajović, šefice SZO kancelarije u CG, i dalje predstavljaju ozbiljnu prepreku u nastojanju Crne Gore da se izbori sa epidemijom upotrebe duvana.

- Ukoliko želimo da zdravlje i zivot dodamo godinama, a ne samo godine životu, neophodno je da,kroz multisektorsku saradnju, insistiramo na sveobuhvatnom pristupu i mjerama za kontrolu upotrebe duvana i nikotinskih proizvoda- navela je ona.

 Ona je posebno pozdravila opredjeljenje ministarstva finansija da se nastavi sa ubrzavanjem akciznog kalendara, kao i da se akciznim mjerama obuhvate bezdimni proizvodi.

- Nedopustivo je da nijemo posmatramo kako duvanska industrija regrutuje našu djecu i mlade i u najranjivijim godinama uvodi ih u svijet zavisnosti- navela je Brajović.

Takođe, ona je dodala „dok se radi na kadrovskom i tehničkom osposobljavanju Uprave za inspekcijske poslove,treba tražiti sistemska, inovativna rešenja kako postojeći kadrovski potencijal u redovima komunalne policije i sl mobilisati u borbi protiv duvanskih i nikotinskih proizvoda. Posebno je važno,po njenim riječima, razmotriti mogućnost da se kroz digitalne platforme i inteziviranje saradnje sa civilnim sektorom angažuju gradjani u naporima za život bez toksičnog efekta duvana i nikotinskih proizvoda, po zdravlje čovjeka životne sredine. SZO ostaje posvećen partner nacionalnim vlastima u kreiranju i implementaciji održivih i inovativnih rešenja za epidemiju upotrebe duvana kao vodećeg uzroka umiranja i obolijevanja u Crnoj Gori- poručila je dr Brajović.

Andrew Black, predstavnik FCTC Sekretarijata poručio je da je stopa pušenja u populaciji djece alarmantna i neophodno je zaštititi mlade ljude od toksičnog uticaja duvanske industrije. Podsjetio je da kroz implementaciju mjera na kontroli upotrebe duvana u CG, dajemo značajan doprinos u realizaciji agende održivog razvoja.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 22:17