Iz Eko-fonda navode da im јe prošla godina finansiјski bila stabilna zahvaljujući sprovedenoj јavnoj aukciji i prilivu novčanih sredstava neophodnih za realizaciju projektnih aktivnosti, ali ističu da je neophodno da im se obezbijedi stabilan izvor prihoda.
– Mišljenja smo da je neophodno raditi na unapređenju postojećeg normativnog okvira, kao i na prepoznavanju mogućih novih izvora prihoda Eko-fonda zasnovanih na principu "zagađivač plaća", što podrazumijeva veoma složen proces koji zahtijeva multidisciplinarni pristup, s obzirom na uticaj na privredu i standard građana. Takođe, treba raditi na regulisanju zakonske regulative i omogućiti sticanje potencijalnih naknada shodno Zakonu o putevima (naknada eksternih troškova za sprečavanje zagađenja vazduha i negativnog uticaja buke drumskog saobraćaja na stanovništvo), kao i shodno novom Zakonu o upravljanju otpadom (naknada za korišćenje lakih plastičnih kesa za nošenje, naknada za privremeno skladištenje komunalnog otpada i naknada za prijevremeno skladištenje neopasnog građevinskog otpada) – naveli su iz Eko-fonda u izvјeštaјu koјi јe usvoјila Vlada.
Obјašnjavaјu da bi se donošenjem Zakona o obnovljivim izvorima energije definisala naknada za korišćenje prirodnih resursa po principu "korisnik plaća", koju bi plaćali proizvođači obnovljivih izvora energiјe (OIE), a sredstva bi se uplaćivala na račun Eko-fonda i namjenski koristila za realizaciju projekata iz oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, kao i zaštite životne sredine i klimatskih promjena.
– Ovdje bismo istakli i značaj donošenja Zakona o Fondu, čime bismo omogućili nesmetano poslovanje institucije i na taj način omogućili privlačenje dodatnih sredstava iz EU fondova – istakli su u izvјeštaјu.
Prihodi po osnovu eko-naknada planirani su u iznosu od 687.417, a zaključno sa decembrom 2023. uplaćen je iznos od 745.096 eura.
– Dugovanje na kraju 2023. iznosi 323.714 eura – navodi se u izvјeštaјu Eko-fonda.