Glas Amerike / - LOGO
26/03/2025 u 17:49 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Glas Amerike prestao da radi za područje Srbije i Crne Gore poslije 82 godine

Na 82. rođendan, servis Glasa Amerike (Voice of America - VoA), koji dnevno priprema i objavljuje izvještaje, analize, intervjue, reportaže, multimedijalne i televizijske sadržaje za područja Srbije i Crne Gore, praćene u djelovima Kosova i Bosne Hercegovine, onemogućen je da informiše i obavlja posao koji mu je povjerio američki Kongres.

Prije 11 dana, devetoro novinara jezičkog servisa Glasa Amerike koji je u nadležnosti Američke agencije za globalne medije (USAGM), poslato je na prinudni odmor. Ubrzo potom, otpušteno je troje iskusnih novinara angažovanih po ugovoru što neposredno ugrožava njihov ostanak u SAD.

To je posljedica uredbe američkog predsjednika Donalda Trampa o smanjenju federalne birokratije u sedam agencija, među kojima je i USAGM koja nadzire rad Glasa Amerike, Radija slobodna Evropa, Radija slobodna Azija, Programa za Kubu, Programa za Bliski istok i Fonda za otvorenu tehnologiju.

Prethodno je stopiran i rad sedmoro dopisnika Glasa Amerike iz Srbije, Crne Gore i sa Kosova. Ukupno 16 novinara i dopisnika srpskog servisa Glasa Amerike bilo je prinuđeno da prekine svoju osnovnu djelatnost, prenosi N1.

U širem kontekstu, imajući u vidu brojnost jezičkih servisa Glasa Amerike – njih 49, više od 1.300 stalno zaposlenih i novinara angažovanih po ugovoru bilo je prinuđeno da prekine da radi.

Zabranjen im je pristup redakciji i upotreba opreme koju su zadužili, dok ih Bijela kuća u saopštenjima označava - Glasom radikalne ljevice-, iznoseći neutemeljene optužbe da su renomirani medijski poslenici u stvari simpatizeri terorista, prijetnja američkoj nacionalnoj bezbjednosti i korumpirani rasipnici.

Prema američkom zakonu i Povelji iz 1976. dužnost VoA je da bude pouzdan izvor tačnih, objektivnih i sveobuhvatnih informacija, da predstavlja američko društvo u cjelosti, politiku koju vode SAD a jedna od ideja vodilja je zalaganje i borba za slobodu medija širom svijeta.

Tramp sveo na minimum vladinu agenciju koja vodi Glas Amerike

Program zasnovan na tim mjerilima nedjeljno širom svijeta prati više od 360 miliona ljudi. Udio srpskog servisa Glasa Amerike u toj brojci, samo na društvenoj mreži Fejsbuk, od početka godine iznosi gotovo 13 miliona ljudi.

- Srpski servis Glasa Amerike obavlja veliki posao u obezbjeđivanju istinitih i objektivnih informacija građanima u Srbiji i širom regiona i izvještavanju o brojnim temama o kojima, zbog visokog rizika, lokalni mediji nijesu u mogućnosti - ističe Gulnoza Said predstavnica američkog Komiteta za zaštitu novinara (CPJ).

Srbija je, kako kaže, prema mjerilima CPJ, država u vezi sa kojom postoje brojne zabrinutosti zbog stalnih napada kojima su izloženi nezavisni novinari.

- Uključujući i visokopozicionirane zvaničnike poput predsjednika Aleksandra Vučića. Srpski servis Glasa Amerike dosljedno izvještava o kršenju medijskih sloboda i unapređuje vrijednosti demokratije i ljudskih prava -  istakla je Said.

Takođe, ukazala je i na geostrateški značaj srpskog servisa Glasa Amerike u kontekstu borbe protiv dezinformacija na globalnom i regionalnom nivou.

- Balkan je strateški važan region za Sjedinjene Države i Trampova administracija bi trebalo da poništi odluku o zatvaranju Glasa Amerike, ako ne želi da propaganda Kremlja postane još jača u Srbiji - zaključila je.

Potez američke administracije koji prijeti da ućutka Glas Amerike i druge medije pod okriljem USAGM uzburkao je dio međunarodne javnosti zbog nesumnjive koristi koju bi iz toga mogli izvući režimi suprotstavljeni vrijednostima demokratije, očuvanja ljudskih prava i medijskih sloboda.

Predstavnik Reportera bez granica (RSF) zadužen za zemlje Evropske unije i Balkana Pavol Sala rekao je da je pokušaj zatvaranja Glasa Amerike poklon američke administracije onima koji u Srbiji preziru pouzdano novinarstvo i izvještavanje.

- To dodatno podriva pristup građana Srbije nezavisnim informacijama u trenutku kada ih sve više ugrožavaju srpske vlasti i ruska propaganda. Profesionalnost Glasa Amerike bila je dragocjeni izvor kredibilnog izvještavanja, kako za Reportere bez granica, tako i za međunarodnu javnost. Odluka američkog predsjednika Donalda Trampa da ga zatvori ugrožava osamdesetogodišnju tradiciju Glasa Amerike u pružanju činjenica kao alternativi vladinoj propagandi u nacističkim, komunističkim i drugim nedemokratskim režimima, uključujući moju rodnu Čehoslovačku prije 1989. godine-,rekao je Pavol Salaj, čija se organizacija pridružila tužbi zaposlenih Glasa Amerike i njihovih sindikata protiv Američke agencije za globalne medije i njenih zvaničnika Keri Lejk i Viktora Moralesa.

- Zahtijevamo hitan prekid raspuštanja Glasa Amerike i vraćanje zaposlenih na posao -  istakao je Salaj.

- Vijesti mogu biti dobre ili loše, ali ćemo vam reći istinu-, poručeno je u prvoj radijskoj emisiji servisa Glasa Amerike na njemačkom jeziku koji je nastao 1942. kao kontrateža njemačkoj i japanskoj ratnoj propagandi u vrijeme Drugog svjetskog rata.

Svega godinu dana kasnije, 26. marta 1943. osnovan je tadašnji jugoslovenski servis, preteča srpskog, što ga čini jednim od najdugovječnijih jezičkih servisa u čitavom Glasu Amerike.

Novinari srpskog servisa Glasa Amerike trenutno su političkom odlukom aktuelne američke administracije, koju dio pravnih stručnjaka tumači protivustavnom i nezakonitom, spriječeni da se bave svojim pozivom i poslom.

Za njihovu sudbinu, kao i budućnost Glasa Amerike i drugih entiteta unutar USAGM, sada je važna borba kroz institucije američkog pravosuđa.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
26. mart 2025 17:49