Ministarstvo evropskih poslova danas je u Podgorici organizovalo Finalnu konferenciju IPA II Programa prekogranične saradnje Srbija-Crna Gora 2014-2020. Na konferenciji su predstavljeni rezultati prekogranične saradnje između Srbije i Crne Gore, a korisnici projekata iz obje države govorili su o svojim iskustvima u sprovođenju projekata.
IPA II Program prekogranične saradnje u periodu od 2014. do 2020. realizovan je u 14 opština u Crnoj Gori - Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Petnjica, Plav, Pljevlja, Plužine, Rožaje, Šavnik i Žabljak. U SRbiji je realizovan na teritoriji tri okruga - Raškog, Zlatiborskog i Moravičkog okruga.
Ministarka evropskih poslova Crne Gore Maida Gorčević podsjetila je da prekogranična saradnja sa Republikom Srbijom traje od 2008. godine, od kada su kroz šest javnih poziva za dostavljanje predloga projekata ugovorena 62 projekat ukupne vrijednosti od preko 15 miliona eura.
- Od 2014. do 2020. ugovoreno je 28 projekata čija ukupna vrijednost iznosi preko 7,7 miliona eura. Uspjeh ovoga i ostalih projekata prekogranične međuregionalne saradnje u kojima učestvuju Republika Srbija i Crna Gora, ali i korištenje ukupnih evrospkih fondova pokazatelj su zajedničke posvećenosti integraciji u Evropsku uniju uz poseban fokus na ekonomsku integraciju i potrebe građana, odnosno njihov životni standard - saopštila je Gorčević.
Nacionalna IPA koordinatorka za Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije Tanja Miščević naglasila dvije zemlje čeka potpisivanje novog finasijskog sporazuma i rad na promociji novih poziva za projekte iz programa IPA III od 2023. do 2027. vrijedan 8,4 miliona eura.
- Probaćemo da pomognemo svim onima koji treba da predstave svoje programe. Ovo je dokaz jako ozbiljne, jako dobre saradnje između Srbije i Crne Gore, koja kroz ovakve projekte treba samo da napreduje. Želim nam svima napredak u procesu evropskih integracija naših društava - poručila je Miščević.
Ambasadorka Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa je objasnila šta prekogranične partnere može očekivati u novom IPA III programu za period 2023 – 2027.
- Novi program prekogranične saradnje nastaviće da promoviše otvaranje novih radnih mjesta, preduzetništvo i razvoj vještina. Uklanjanjem barijera za mobilnost radne snage, ove inicijative će podstaći sarandnu između preduzeća i ekonomsku otpornost u regionu, a time i jačanje ukupnih ekonomskih veza između država-susjeda, što je ključno za ideju ekonomske integracije EU - saopštila je Popa.