Ilustracija / -IJZ CG
18/07/2024 u 10:58 h
Natalija MrdakNatalija Mrdak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

IJZ: Toplotni udar vreba na otvorenom

Radovi na otvorenom prostoru pri ekstremno visokim spoljnim temperaturama (iznad 36°C), ne treba da se obavljaju, osim u slučajevima ozbiljne, neposredne i neizbježne opasnosti, kada su ugroženi ljudski životi i materijalna dobra od društvenog značaja.

Zbog izlaganja visokim spoljnim temperaturama, može doći do osipa na koži, grčeva i toplotnog udara, navodi se u preporukama Instituta za јavno zdravlje.Zdravstveni problemi koji mogu da se pojave kod zaposlenih koji rade na otvorenom prostoru pri ekstremno visokim spoljnim temperaturama su toplotni osip, grčevi i udar.

– Toplotni udar јavlja se kod zaposlenih koji su izloženi težem fizičkom radu u toploj i vlažnoj sredini. Može se ispoljiti u vidu lakog ili teškog poremećaja termoregulacije. Osnovni poremećaj je dehidratacija. Simptomi su opšta slabost, vrtoglavica, glavobolja, konfuzija, šum u ušima, žeđ, znojenje, treperenje pred očima, povišena temperatura, pad krvnog pritiska, crvena i vlažna koža, ubrzan puls, ubrzano i površno disanje i gubitak svijesti. Ovo je hitno medicinsko stanje koje može dovesti do smrti. Potrebno јe premjestiti zaposlenog u hladovinu ili hladniji prostor. Ako je svjestan, postaviti ga da leži na leđa, dati mu da pije vodu, stavljati mokre obloge u predjelu vrata, prepone. Ukoliko je zaposleni bez svijesti, postaviti ga u bočni položaj. Ako su prisutni simptomi koji ukazuju na mogućnost nastanka toplotnog udara, a naročoto (vruća i suva koža, grčevi, nesvjestica, bunilo) treba odmah pozvati Hitnu pomoć (broj 124 za cijelu Crnu Goru) ili zaposlenog transportovati u najbližu zdravstvenu ustanovu – kažu iz Instituta za јavno zdravlje.

MRSS dalo preporuke za rad na otvorenom prostoru

Toplotni grčevi se javljaju poslije dugotrajnog dejstva visokih spoljnih temperatura i u toplim pogonima kod zaposlenih koji obavljaju težak fizički rad. Sunčanica јe poremećaj termoregulacije koji nastaje direktnim dejstvom sunčevih zraka na otkrivenu glavu.

– Pri direktnom dejstvu sunca na glavu, oko 99 odsto toplotne energije apsorbuje se u koži i kostima glave. Jedan manji dio infracrvenih zraka (oko 1%) prodire do tvrde moždanice izazivajući njenu hipertermiju sa pratećom hipertemijom moždanica i mozga. Simptomi su: opšta slabost, glavobolja, vrtoglavica, treperenje pred očima, mučnina, povraćanje, crvenilo lica, povećana tjelesna temperatura, ubrzan puls i disanje, pojačano znojenje – preporuka јe IЈZ.

Ako fizička aktivnost na otvorenom traje kraće od 60 minuta, dovoljno je piti običnu vodu da se nadoknadi izgubljena tečnost. Kada fizička aktivnost traje duže od 60 minuta, više nije dovoljna obična voda za nadoknadu tečnosti, jer su se obilnim znojenjem izgubili i elektroliti, pa se preporučuju pića sa dodatkom ugljenih hidrata i elektrolita.

IЈZ

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

20. decembar 2024 10:00