Brana Morača / - FOTO: REGIONALNI VODOVOD
19/08/2024 u 11:06 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Izgrađena brana u koritu Morače; Vodovod: Donijeće ekološki preporod

Ekipe preduzeća Zaštita prostora Crne Gore izgradile su privremenu branu u koritu rijeke Morače, smještene u Drugoj zoni sanitarne zaštite vodoizvorišta Bolje sestre, saopšteno je iz Regionalnog vodovoda.

Ovaj projekat donosi, kako kažu iz Vodovoda, značajne promjene u ekosistemu rijeke Morače.

Izgradnja brane prošle godine je, kako navode, već pokazala značajan pozitivan uticaj na korito rijeke Morače.

- Nivo dna korita rijeke i vode uzvodno od brane znatno je porastao, što je doprinijelo revitalizaciji biljnog i ribljeg fonda u rijeci. Vegetacija se obnavlja, a povratak riba potvrđuje da su se stvorili povoljniji uslovi za život u ovom dijelu korita Morače. Akumulacija pijeska i šljunka dodatno je stabilizovala korito rijeke, čime su se stvorili uslovi za dugoročnu održivost ekosistema- pojašnjavaju u Regionalnom vodovodu. 

Nadalje ističu da zaustavljanje nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka, koja je godinama ugrožavala rijeku i njenu okolinu, predstavlja istorijsku odluku koja je korito rijeke Morače u Drugoj zoni zaštite spasila od dalje devastacije.

Lakušić: Očuvanje rijeka Cijevne, Morače i izvorišta Bolje sestre mora biti prioritet

-Time su sačuvani ne samo prirodni resursi, već i biodiverzitet, koji je ključan za održavanje ekološke ravnoteže u ovom području- pišu u saopštenju. 

Prema njihovim rijelima, ovaj ekološki preporod donosi korist ne samo prirodi, već i lokalnoj zajednici koja zavisi od Morače i njenih resursa. Izgradnjom brane podigao se nivo vode i u bunarima koje mještani koriste za svoje i poljoprivredne aktivnosti.

-Iako je izgradnja privremene brane ove godine izvedena sa zakašnjenjem, ona će ipak poslužiti kao ključan element u okviru naučno-istraživačkih studija vezanih za utvrđivanje zona sanitarne zaštite vodoizvorišta Bolje sestre. Ove studije su od presudnog značaja za dugoročnu zaštitu izvorišta i planiranje budućih infrastrukturnih projekata koji će osigurati stabilno snabdijevanje pitkom vodom za crnogorsko primorje- dodaju u saopštenju. 

Ocjenjuju da je brana na Morači primjer kako se može balansirati između očuvanja prirodnih resursa i zadovoljavanja potreba stanovništva.

-Uz podršku lokalnih i državnih vlasti, Crna Gora nastavlja da postavlja standarde u oblasti zaštite životne sredine i održivog upravljanja vodnim resursima. Briga o Morači i vodoizvorištu Bolje sestre je briga o budućnosti crnogorskog primorja, njegovoj turističkoj privlačnosti i, što je najvažnije, kvalitetu života svih građana- zaključeno je u saopštenju regionalnog vodovoda. 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
13. septembar 2024 22:54