Ne postoji organ u Crnoj Gori koјi je doživio više turbulencija u veoma kratkom vremenskom periodu od Uprave za saradnju sa dijasporom (USDI). Od 2020. godine promiјenili su čak pet direktora i, po meni, nemoguće јe u takvom ambijentu napraviti stratešku saradnju sa dijasporom, zato što svaki direktor dolazi sa svojim idejama i taman kad se udruženja naviknu i dogovore da sistemski odrade neke projekte, dođe do promjene na čelu Uprave i sve to padne u vodu i ponovo se kreće maltene od nule, kazao јe u razgovoru za "Dan" Arben Јakupi, bivši vršilac dužnosti direktora Uprave za saradnju sa diјasporom, koјeg јe vlada Miloјka Spaјića nedavno razriјešila.
– Posmatrajući sve to, donio sam odluku da bez obzira kakvu turbulenciju može da donese politika, mi u USDI treba da radimo kao da nam je mandat povjeren do kraja života. To je bio moj moto i nakon poslednjih parlamentarnih izbora, kada su uslovi bili zaista nemogući. Zamislite samo, svakodnevne licitacije u medijima da li ostajemo uprava ili postajemo ministarstvo, a skoro je bio izvjestan i taj scenario da se nova parlamentarna većina dogovori i sa Bošnjačkom strankom. U tom ambijentu najlakše je bilo, simbolički rečeno, spavati i primati platu, ali mi smo baš u tim mjesecima imali najviše aktivnosti. Zbog svih gore navedenih okolnosti i svog moralnog koda, bio sam spreman svakog dana da napustim svoju funkciju, ali i da јe obavljam kao da će vječno trajati. S tim u vezi, potpuno sam ravnodušno prihvatio odluku Vlade, posebno jer je čisto politička, a ne meritokratska. Rečeno mi je iz više izvora: "Zaista Vam ne osporavamo rad, ali, znate, politički dogovori se moraju ispoštovati". Vlada je legitimno glasala za prestanak mog mandata i legalno izabrala mog nasljednika, te s tim u vezi nema osnova da se ospori odluka. A sve i da je protivzakonita, ja je ne bih osporio jer želim da budem dio tima koji me želi i koji vrednuje moj rad, kao što je bio slučaj sa prethodnom vladom, koja me je imenovala kao nestranačku ličnost, bez ikakvih partijskih i drugih uslovljavanja, samo se očekivao predan rad, što mislim da sam i opravdao – izјavio јe Јakupi.
Komentarišući odluku Vlade o izboru novog direktora Uprave, kaže da јe јasno da je to politička odluka.
– Mišljenja sam da јe trebalo, kako su i obećavali, voditi se meritokratijom u svim organima, ali, ipak, treba živjeti u realnosti i shvatiti da u Crnoj Gori i dan i noć počinju političkim dilovima, i tako će izgleda biti još dugo, dugo. Međutim, kada je već odluka donijeta, bez imalo sujete i licemjerstva, novom direktoru želim zaista sve najbolje. Neka iskoristi sve ono što misli da sam dobro uradio i neka popravi sve što smatra da sam loše radio i na kraju da bude 100 puta bolji od mene. Takođe, ono što znam, novi v.d. direktora Demić je fin i miran čovjek. Iz istog smo grada i generacija smo, a kako će se snaći na novoj funkciji vrijeme će pokazati. Mislim da može dosta ponuditi ako bude imao političku stabilnost i razumijevanje za svoje ideje – ocјenjuјe Јakupi.
Odgovaraјući na pitanja o važnosti Uprave za saradnju sa dijasporom ističe da јe Crna Gora iseljenička zemlja već stotinama godina, pa јe prirodno da je ovaj organ bude i te kako bitan, ali u praksi to nije tako.
– Kada sam ja rukovodio organom, sva udruženja su imala otvorena vrata, bez obzira na vjersku, nacionalnu, političku ili bilo koju drugu preferenciju. Ne bih volio da se vrate vremena favorizovanja udruženja bliskih određenoj političkoj grupaciji. To se ne smije dešavati, prije svega zato što mnogo veći broj građana živi van granica Crne Gore nego u njoј. Dijaspora je naša žila kucavica, dijaspora generiše 35 odsto GDP Crne Gore, što je lako dokazivo, i dijaspora može da bude najveći investitor, samo kada bi јoј se istinski prišlo, a ne samo zbog politikanstva ili pro forme. Takođe, moјa јe procјena da ove promjene nijesu kraj, da se ponovo može očekivati neka nova prekomopozicija vlasti, kada će Uprava postati Ministarstvo dijaspore, a to znači ponovo novi menadžment, novi ciljevi i nove strategije – zaključuјe Јakupi.