On je, govoreći o odazivu na HPV vakcinaciju, koja je počela 26. septembra 2022. godine, rekao da su najbolji razultati u odnosu na veličinu populacije registrovani na Cetinju i u Beranama, Podgorici i Kotoru.
Najmanji obuhvati, kako je naveo Joksimović, registruju se u opštinama Žabljak, Šavnik, Plužine, Pljevlja, Bar i Nikšić.
- Zaključno sa 30. aprilom ukupno je vakcinisano, ili započelo vakcinaciju 9.027 osoba - kazao je Joksimović u intervjuu Agenciji MINA.
On je rekao da je najviše vakcinisanih među djecom rođenom 2013. godine sa kojima je započela vakcinacija i da je među njima vakcinisano 1.289 djece.
Kako je dodao Joksimović, obuhvat vakcinisanih djevojčica u tom uzrastu je 31,5 odsto.
Prema njegovim riječima, u ukupnom broju vakcinisanih, ubjedljivu većinu čine djevojčice i djevojke, jer je do prije tri mjeseca isključivo bila moguća vakcinacija osoba ženskog pola.
- Od 8. februara ove godine omogućili smo i vakcinaciju osoba muškog pola i za napuna tri mjeseca već je vakcinisano 706 dječaka i mladića -naveo je Joksimović.
Na pitanje da li je organizovanje vakcinacije vikendom, bez zakazivanja, doprinijelo porastu broja vakcinisanih, on je odgovorio da je tokom te akcije ostvaren veoma dobar rezultat.
- Tokom posljednje akcije vakcinacije u dodatnim terminima, koja je u većini opština trajala od posljednjeg vikenda marta i tokom aprila, vakcinisano je nešto preko hiljadu osoba, dominanto djece uzrasta od devet do 18 godina - naveo je Joksimović.
Prema njegovim riječima, naročito dobar rezultat postigao je Dom zdravlja Glavnog grada, koji je tokom vikenda organizovao sistematske preglede budućih polumaturanata i maturanata.
- Moramo istaći izuzetno zalaganje pedijatara i pedijatrijskih sestara Doma zdravlja Glavnog grada, koje su u u danima vikenda učinili da HPV vakcinacija bude dodatno pristupačna, pa je 75 odsto vakcinisanih tokom posljednjih mjesec, vakcinisano u Podgorici - kazao je Joksimović.
On je naglasio da bi, takođe, izdvojili i opštinu Cetinje, koja ima najbolji rezultat kada se ukupno posmatra procenat vakcinisanih ostvaren u više godišta.
Na pitanje da li su zadovoljni dosadašnjim odazivom na HPV vakcinaciju, Joksimović je odgovorio da generalno jesu i da je rezultat ostvaren tokom prvih 19 mjeseci od njenog početka bolji nego u susjednim zemljama na početku imunizacije.
- Međutim, potreban je dodatan i sistematski rad da bi se ostvarili još bolji rezultati u budućnosti - poručio je Joksimović.
On je podsjetio da je HPV antikancer vakcina, koja je u redovnom kalendaru imunizacije, ali za koju ne postoje kaznene odredbe ukoliko neko odbije imunizaciju.
- Ovo je prvo takvo iskustvo u Crnoj Gori, gdje je za svu djecu određenog uzrasta vakcina preporučena, i jasno nam pokazuje koliko je teže istu sprovoditi u odnosu na pristup obavezne imunizacije - dodao je Joksimović.
Zbog toga im je, kako je poručio, potrebna još snažnija pomoć i podrška, prije svega Ministarstva prosvjete i Zavoda za školstvo, sa kojima zajedno treba uspostaviti kontinuiranu edukaciju prosvjetnih radnika i djece.
Prema riječima Joksimovića, potreban je još veći angažman uprava domova zdravlja u pojedinim opštinama, jer su razlike u rezultatima među opštinama, kao i timovima izabranih ljekara za djecu velike.
- Problem je što, prema informacijama sa terena, izostaje angažman pojedinih uprava domova zdravlja i pojedinih timova izabranih doktora za djecu, koji redovno ne pozivaju pojedinačno pacijente na HPV vakcinaciju i ne koriste svaku priliku da vakcinu protiv raka izazvanog HPV infekcijama preporuče i ponude u svakoj prilici - naveo je Joksimović.
Neophodno je, kako je istakao, naći način da se to promjeni, jer je najznačajniji faktor za prihvatanje vakcinacije direktna preporuka od izabranog ljekara u komunikaciji sa roditeljem.
- Omogućavanje vakcinacije vikendima, pozivanje putem SMS poruka, vakcinacija tokom sistematskih pregleda i slanje informacija putem medija i zvaničnih stranica na društvenim mrežama Instituta za sada su se pokazali kao djelotvorni u promociji i sprovođenju HPV imunizacije - kazao je Joksimović.