Zoran Lakušić / Zoran Lakušić-Zoran Lakušić
15/03/2022 u 14:14 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Lakušić ocjenjuje da nema rezultata u borbi protiv nelegalne eksploatacije šljunka: Građevinska mafija jača od države

Zbog krađe šljunka i ekocida neviđenih razmjera još nijesu podnijete krivične prijave protiv svih potencijalno odgovornih za ekocid – ističe Lakušić za "Dan"

Stanje u vezi sa nelegalnom eksplotacijom šljunka iz Morače i dalje je katastrofalno, izostali su vidljivi, mjerljivi i dugoročni rezultati na rješavanju ovog izazova u cilju obezbjeđenja trajne zaštite vodoizvorišta Bolje sestre, a time i održivog vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja, upozorio je u izjavi za "Dan" predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Zoran Lakušić. Podsjetio je da smo imali hapšenja koja su izazvala ogromno interesovanje javnosti, i to su postale udarne vijesti u medijima.

– Ali država nije uspjela da dobije objavljeni rat građevinskoj mafiji i spriječi dalju devastaciju korita Morače. Zbog krađe šljunka i ekocida neviđenih razmjera još nijesu podnijete krivične prijave protiv svih potencijalno odgovornih za ekocid – ističe Lakušić. Dodao je da su najavljivane rigorozne kontrole i da će se država obračunati sa građevinskom mafijom, te upozorenja da će oni koji ne budu poštovali mjere dobiti adekvatan odgovor.

– Nažalost, nelegalna eksplotacija šljunka nije zaustavljena i pored zabrane i hapšenja, a što ukazuje da država ima veliki problem da spriječi devastaciju korita rijeke Morače. To predstavlja rušenje kredibiliteta države i dokaz da postoji problem u institucijama sistema. Kompanije koje se bave ovim poslom su veoma moćne i očigledno postoji strah državnih institutucija da se sukobe sa njima. Divljanje u koritu Morače godinama je omogućavano privilegovanima kompanijama, bliskim državnim institucijama i vlastima Glavnog grada, od kojih su imali podršku. Nakon decenijskog nedjelovanja institucija i upornog ukazivanja na ovaj problem od strane medija, aktuelna vlast je ovo pitanje pokrenulo sa mrtve tačke – istakao je Lakušić.

Stati na kraj devastaciji

Lakušić dodaje da je neophodno da se zajedničkim snagama zainteresovanih subjekata prekine nelegalna eksplotacija šljunka i najzad stane na kraj devastaciji čije su posledice pogubne po životnu sredinu, izvorište Bolje sestre i naravno, po vodosnabdijevanje Crnogorskog primorja, na čije uspješno funkcionisanje se oslanjaju i prihodi ostvareni od ljetnje turističke sezone.

– Ako se ne spriječe nelegalne aktivnosti eksploatacije pijeska i šljunka u drugoj zoni sanitarne zaštite izvorišta i ako se nastavi trend sušnih godina, postoji realan izazov da ni struka ne može garantovati da se neće osjetiti problem sa urednim vodosnabdijevanjem na Crnogorskom primorju – zaključuje Lakušić.

Prema njegovim riječima, sasvim je izvjesno da je uticaj spuštanje korita Morače dominantan razlog smanjenja izdašnosti izvorišta.

– Iz tog razloga neophodno je odmah primijeniti mjere u koritu Morače koje treba da spriječe dalju devastaciju izvorišta Bolje sestre. Mjere koje treba preduzeti da bi se spriječilo pogoršanje situacije a zatim i izvršila sanacija stanja u koritu Morače potrebno je zabraniti bilo kakve radove na eksploataciji šljunka u dolini Morače od ušća Sitnice. Ova aktivnost mora dobiti sistemski karakter i prioritet rješavanja ovog pitanja, posebno kada su izvršene precizne stručne analize i predloženi zaključci i stavovi, koji su po prvi put u Crnoj Gori realizovani na naučnoj osnovi od strane Regionalnog vodovoda, a zahvaljujući saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj – pojasnio je Lakušić.

" Država nije uspjela da dobije objavljeni rat građevinskoj mafiji i spriječi dalju devastaciju korita Morače. Zbog krađe šljunka i ekocida neviđenih razmjera još nijesu podnijete krivične prijave protiv svih potencijalno odgovornih za ekocid – ističe Lakušić

On je naglasio da se Državna revizorska institucija u svom godišnjem finansijskom izvještaju bavila ovim problemom, pa je takođe istakla da je potrebna odgovarajuća aktivnost tužilaštva i sudskih organa, koja će se ogledati u pokretanju postupaka i sankcionisanju lica za nelegalnu eksplotaciju prirodnih dobara.

– Preporučili su da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede; Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma; Ministarstvo ekonomskog razvoja, Uprava za vode, Uprava za inspekcijske poslove, Uprava policije treba da osmisle i uspostave efikasniji oblik zaštite prirodnih bogatstava od svake nelegalne ili nekontrolisane aktivnosti i preduzmu sve zakonske mjere radi zaštite vodoizvorišta Bolje sestre – naglasio je Lakušić.

Ukazao je da su kazne od par hiljada eura simbolične i djeluju podsticajno na počionioce da nastave sa nezakonitim radnjama.
– Bez realne kaznene politike nije moguće imati konkretne rezultate u borbi protiv devastatora, koji akcije nadležnih ne shvataju ozbiljno. Institucije moraju nastaviti sa akcijama kako bi se procesuirali svi oni koji godinama kradu državno dobro i koji su doveli u pitanje vodosnabdijevanje primorja. Devastirano je i uzurpirano preko 1.500.000 metara kvadratnih državnog zemljišta, a pritom nemamo nikog da je završio u zatvoru. Jedna od posledica uništavanja Morače je i ugrožavanje vodosnabdijevanja primorja, jer je zbog iskopavanja šljunka iz Morače kapacitet vodoizvorišta Bolje sestre za deset godina smanjen za 80 odsto – izjavio je Lakušić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
05. april 2025 20:50