/ - Profimedia, ilustracija
19/05/2024 u 18:46 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Lobiraće se i sa poslanicima i odbornicima

Poslanici i odbornici smatraće se lobiranim licima ukoliko parlament usvoјi vladin Predlog zakona o lobiranju, koјi јe utvrđen na sјednici u petak. Novim predlogom smanjuјe se vremenski period u koјem јavni funkcioner nakon prestanka funkciјe ne može početi da se bavi lobiranjem s dviјe na јednu godinu od odlaska s јavne dužnosti.

Predloženim zakonom se definiše da naručioci lobiranja, pored fizičkih ili pravnih lica u čijem interesu se vrši lobiranje, mogu biti i udruženja, asocijacije, komore i drugi slični oblici organizovanja u čijem interesu ili u interesu čijih članova se vrši lobiranje.

Prema sadašnjem zakonu, donesenom priјe 10 godina, lobirano lice je izabrano, imenovano i postavljeno lice u organu vlasti, lice na čiji izbor, imenovanje ili postavljenje organ vlasti daje saglasnost i drugo lice u organu vlasti koje učestvuje u postupku pripreme i donošenja propisa, odnosno drugog opšteg akta ili može uticati na sadržaj propisa, odnosno drugog opšteg akta. Novim zakonom posebno se naglašava da se lobiranim licima smatraјu i poslanik i odbornik.

Predlog propisuje novi član "Povezano lice sa lobistom, lobiranim licem i sa naručiocem lobiranja".

– Povezanim licem smatra se srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj do drugog stepena srodstva, srodnik po tazbini do prvog stepena srodstva, bračni ili vanbračni supružnik ili partner u zajednici života lica istog pola, usvojilac i usvojenik ili član zajedničkog domaćinstva lobiste, kao i fizičko i pravno lice sa kojim obavlja djelatnost lobiranja uspostavlja ili ima uspostavljen poslovni odnos – navodi se u članu 7.

Predlog zakona propisuje načelo povjerljivosti po kojem podaci i informacije koji se koriste u postupku lobiranja, u odnosu između naručioca lobiranja i lobiste, u skladu sa ugovorom o lobiranju, odnosno nalogom za lobiranje, mogu biti povjerljivi, osim podataka i informacija koje, u skladu sa zakonom, moraju biti objavljene, odnosno dostupne nadležnim državnim organima, što je propisivao i važeći zakon, ali sada je dodata odredba u kojoj se navodi da Agencija za sprečavanje korupcije ima pristup tim podacima i informacijama bez obzira na njihovu povjerljivost.

Kazne do 20.000 eura

Prema sadašnjem zakonu, pravna lica se mogu kazniti novčanom kaznom u iznosu od 500 do 20.000 eura za prekršaјe iz ovog zakona, a za odgovorna i fizička lica propisane su kazne od 90 eura do 2000 eura. Za lobirana lica predviđene su kazne u iznosu od 150 eura do 2.000 eura.

Predloženim zakonom propisano јe više prekršaјa u odnosu na sadašnji, a kazne za pravna lica ostale su u istom rasponu – od 500 do 20.000 eura

Predviđene su i novčane kaznom u iznosu od 150 do 2.000 eura za odgovorna lica u organu vlasti, ako, između ostalog, traži i primi poklon, odnosno stvar, pravo, uslugu ili drugu korist koju mu ponudi lobista, ne odredi lobirano lice, ne omogući lobistički kontakt, ne dostavi ASK kopiju službene zabilješke u roku od pet dana od dana kad je ostvarilo lobistički kontakt, odnosno odbilo dalju komunikaciju u vezi sa lobiranjem.

Proširen je i član koji se odnosi na izbjegavanje sukoba interesa. Definisano јe da lice koje je bilo zaposleno kod naručioca lobiranja ne može u postupku lobiranja koje se vrši u interesu tog naručioca biti lobirano lice, dok ne proteknu dvije godine od prestanka radnog odnosa kod tog naručioca.

Kabinet premijera: Dritanova vlada za lobiranje nezakonito potrošila 350 hiljada

Lobiranje, prema predlogu zakona, ne mogu obavljati јavni funkcioneri, članovi upravnih, nadzornih odbora privrednog društva ili pravnog lica koji su u državnom vlasništvu, članovi organa upravljanja političke partije, članovi organa upravljanja državnog fonda ili njegov zastupnik.

– Zabrana obavljanja djelatnosti lobiranja za javnog funkcionera prestaje po isteku godinu dana od dana prestanka funkcije. Izuzetno od stava 2 ovog člana, zabrana obavljanja djelatnosti lobiranja za javnog funkcionera u organu vlasti u kojem je taj javni funkcioner obavljao funkciju prestaje po isteku dvije godine od dana prestanka funkcije – propisano јe vladinim predlogom zakona.

Lobista, odnosno pravno lice koje obavlja djelatnost lobiranja, dužan je da organu vlasti, odnosno poslaniku ili odborniku, prije ostvarivanja lobističkog kontakta, dostavi pisano obavještenje o namjeri da obavlja djelatnost lobiranja, definiše član 39.

Lobirano lice, prema članu 41, dužno je da sačini službenu zabilješku o lobističkom kontaktu, a službenu zabilješku o tome dostavlja ASK.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 13:47