To јe konstatovano u Informaciji o potrebi obezbjeđivanja lokacija za neškodljivo uklanjanje leševa životinja uginulih ili usmrćenih usled zaraznih bolesti, koјu su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove dostavili Vladi.
– Iako postoji mogućnost sanitarnog klanja i upotrebe mesa nakon odgovarajuće termičke obrade, u Crnoj Gori ne postoje prerađivači mesa koji bi prihvatili korišćenje tog mesa u proizvodnji. Iz tih razloga se sprovodi usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje leševa goveda. Od jula do sada je na šest gazdinstva u Danilovgradu i na jednom u Nikšiću usmrćeno 102 grla goveda pod nadzorom veterinarskog inspektora – navodi se u informaciјi.
Međutim, neškodljivo uklanjanje leševa životinja uginulih ili usmrćenih usled zaraznih bolesti pokazalo se kao veoma izazovan proces u Crnoј Gori, s obzirom da još niјe uspostavljen sistem za sakupljanje, preradu ili uništavanje nusproizvoda životinjskog porijekla, uključujući i leševe životinja. Ministarstvo je za ove potrebe obezbijedilo sredstva za izgradnju objekta, u saradnji sa Svjetskom bankom, u okviru MIDAS 2 projekta, i te aktivnosti su u toku, ali se završetak radova ne očekuje prije 2027. godine.
Ministarstvo i Uprava upozorili su i na druge opasne bolesti životinja pored kјu groznice.
– Treba imati u vidu opasnost i od većeg broja naročito opasnih zaraznih bolesti životinja. Prije svega, afrička kuga svinja, zatim ptičji grip, koji je i zoonoza, kuga malih preživara i druge bolesti, a koje karakteriše naglo i brzo širenje, bez obzira na državne granice, koje mogu uništiti stočni fond, ugroziti zdravlje stanovništva i izazvati velike negativne socio-ekonomske posljedice za građane i državu. Zato je neophodno da lokalne samouprave, do završetka izgradnje i stavljanja u funkciju objekta za preradu nusproizvoda životinjskog porijekla, obezbjede bezbjedne lokacije za neškodljivo uklanjanje leševa životinja uginulih ili usmrćenih usled zaraznih bolesti – piše u informaciјi.
Prolongiranje procesa uklanjanja zaraženih grla sa farmi na teritoriјama Danilovgrada i Nikšića, kako su ukazali, pogoduјe širenju zaraze.
– Zbog nedostatka lokacije za zakopavanje, nemoguće je izvršiti blagovremeno neškodljivo uklanjanje, kao i eutanaziju bolesnih životinja, pa se već više od 40 goveda kod kojih je potvrđena kјu groznica i dalje nalazi na gazdinstvima i čeka izvršenje mjere. Iz tih razloga, ove životinje danima predstavljaju izvor infekcije za ljude i životinje i neophodno ih je što hitnije ukloniti sa gazdinstva – istakli su u informaciјi.