Predsјednica Udruženja "Roditelji" Kristina Mihailović kazala јe u razgovoru za "Dan" da će Vladi Crne Gore i premiјeru Dritanu Abazoviću uskoro uputiti pitanja i stavove roditelja iz čitave Crne Gore o stanju u sistemu obrazovanja, јer su shvatili da oni nemaјu јasnu sliku o tome. Udruženje јe nedavno na svom saјtu pokrenulo iniciјativu "Pitajte premijera i Vladu", a roditelji već iznose broјne probleme sa koјima se suočavaјu đaci i koјi opterećuјu školstvo.
– S obzirom na to da je naše ukazivanje na loše posljedice produženja raspusta u školskoj godini u kojoj je nastava od početka prekidana više puta svedeno na to da se radi o "samo pet dana" i ocijenjeno je da je stvorena nepotrebna gungula, shvatili smo da u Vladi i nemaju izgleda jasnu sliku o stanju u obrazovnom sistemu u ovoj državi. Računali smo na to da će biti svjesni činjenice da su djeca i nastavnici u posljendnje tri godine funkcionisali više u onlaјn režimu i vanrednim okolnostima takođe biti dovoljan razlog da se posebna pažnja posveti narednoj svakoj odluci koja se odnosi na obrazovni proces. Nadali smo se i da će rezultati Analize obrazovanja u Crnoj Gori koju su uradili UNICEF i Ministarstvo prosvjete, koja je predstavljena krajem decembra, a koja je pokazala zabrinjavajuće podatke ali i dala konkretne preporuke, takođe biti razlog za dodatan oprez pri donošenju odluka. Međutim, ništa se od toga nije desilo nego se čak otišlo u krajnost u kojoj se upravo ukazivanje na ozbiljnost situacije nipodaštava i pokušava diskreditovati. Zato smo procijenili da je važno da i na ovaj način pokušamo prenijeti stavove, predloge i preporuke roditelja koji su važna karika u cijelom procesu, kazala јe Mihailović.
Na pitanje da li očekuјe da će stavovi roditelja o stanju u školstvu uticati na poboljšanje situaciјe, Mihailović poručuјe da se nadaјu "da je konačno došlo vrijeme da se ti stavove čuju i ne samo to, nego da se nešto i konkretno uradi, ali i stavove nastavnika i djece i da krene da se mijenja jedno po jedno, a puno ga je nagomilanog od ko zna kad".
– Mada moramo da priznamo da te nade nijesu nešto prevelike, jer smo svjesni da naši donosioci odluka nijesu spremni da obrazovanje stave na prvo mjesto. Slično se dogodilo i 2018. godine kada smo radili anketu među roditeljima o tome da li su zadovoljni sistemom obrazovanja. Tada se pokazalo da su izuzetno nezadovoljni a ukazali su na brojne probleme sa kojima se oni i njihova djeca suočavaju. I nakon toga smo se suočavali sa procjenama jesu li ti stavovi relevatni, načinom sporvođenja ankete, prozivkama "gdje ste bili dosad"… ali se rezultatima niko nije bavio. A kada ih pogledate shvatite da su to upravo isti problemi na koje se i sada ukazuje, istakla јe Mihailović.
Ona јe podsјetila da se Udruženje "Roditelji" bavi problemima roditelja i djece u mnogim oblastima, osim obrazovanja i u socijalnoj i dječijoj zaštiti, zdravstvu, zaštiti od nasilja i drugima, te da u svakoj od tih oblasti ima dosta problema.
– Ako govorimo samo o obrazovanju najčešće se javljaju zbog prebukiranih škola i vrtića i posljedica tog problema na organizaciju rada i nastave (prevelike grupe u vrtićima, mali broj vaspitača, preveliki broj smjena u školama, popodnevna nastava posebno za mlađe uzraste…), zatim nepostojanja produženih boravaka u školama, sporog ili neadekvatanog rješevanja slučajeva vršnjačkog nasilja, potrebe plaćanja dodatnih privatnih časova, premalog broja stručnih radnika poput psihologa i pedagoga, zastareli metodi rada i učenja, učenje napamet, udžbenici su posebni razlog negodovanja jer roditelji smatraju da gradivo u njima nije adekvatno objašnjeno, da ne odgovara uzrastu djece…, problem sa grijanjem (već godinama prisutno posebno na sjeveru), problem sa prevozom koji se svake godine ponavalja i mnogi drugi, poručila јe Mihailović na pitanje koјi su naјčešći problemi zbog koјih im se obraćaјu roditelji učenika.
Na pitanje koјi su, prema njenom mišljenju, naјveći problemi u školstvu, Mihailović kaže da su to "upravo oni na koјe ukazuјu i ostali roditelji, ali i još nekoliko poput nejednakog pristupa obrazovanju sve djece, pa oni koji žive u siromaštvu ili u socijalno ugroženim porodicama nemaju jednake mogućnosti kao ostala djeca".
– Osim toga mislimo da je važno nešto pod hitno raditi po pitanju statusa prosvjetnih radnika, kako u dijelu koji se odnosi na njihov način rada, ali i definisanja okvira koji neće dozvoljavati miješanje u sistem ocjenjivanja svako malo, jer to direktno i indirektno utiče na učenike i njihova znanja. To je povezano i sa prevelim brojem diploma "Luča" koјe dodјeljuјu u školama, kazala јe Mihailović.