- Ovaj korak potvrđuje značaj koji Vlada Crne Gore pridaje ovoj oblasti, kao i razumijevanje i podršku Evropske komisije u narednim fazama reformi - navode u saopštenju.
Tokom radnog doručka sa novinarima, povodom predstavljanja Reformske agende Crne Gore u sklopu Plana rasta za Zapadni Balkan, ministar Gutić istakao je ključne mjere koje Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije planira da sprovede.
Jedna od tih mjera je uspostavljanje jedinstvenog inkluzivnog novčanog transfera za osobe sa invaliditetom, koji će objediniti sva prava korisnika i biti integrisan u elektronski sistem zaključno sa decembrom 2027. godine.
Pored toga, do juna 2025. godine, Strategijom deinstitucionalizacije, biće definisan minimalni paket zagarantovanih socijalnih usluga i pristup njihovom održivom finansiranju. Ministar je naglasio i da će, do decembra 2027. godine, u svakoj opštini biti dostupne najmanje tri socijalne usluge, prema Zakonu o socijalnoj i dječjoj zaštiti, uz mogućnost zajedničke saradnje više opština po potrebi.
Sve novčane naknade na nacionalnom nivou koje se odnose na socijalnu i dječju zaštitu biće uspostavljene i obrađivane putem nadograđenog integrisanog informacionog sistema e-Socijala, takođe do decembra 2027. godine.
Ministar Gutić je dodatno istakao zajedničku mjeru Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije; i Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, kojom će se, nakon izmjene Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, omogućiti postepeni prelazak korisnika materijalnog obezbjeđenja ka aktivaciji na tržištu rada, te da će ova mjera biti sprovedena do decembra 2025. godine.
- Uvođenjem ovih mjera, gradimo inkluzivniji i održiviji sistem socijalne zaštite, sa ciljem da osiguramo veću podršku građanima, uz istovremeno omogućavanje njihovog aktivnijeg uključivanja na tržište rada - zaključio je ministar Gutić.