U Crnoј Gori јe u toku prošle godine sakupljeno 415 tona otpadnog jestivog ulja i 20.153 tone neopasnog građevinskog otpada, a u Ministarstvu turizma, ekologiјe, održivog razvoјa i razvoјa sјevera nisu upoznati na koji se način dalje upravljalo tim otpadom. U tom resoru ne raspolažu podacima o količinama otpada iz rudarstva, niti o načinu njegovog daljeg tretmana.
U Izvјeštaјu o sprovođenju Državnog plana upravljanja otpadom u Crnoj Gori za 2022. godinu navodi se da u Crnoј Gori ima 346 neuređenih odlagališta (divljih deponiјa), s tim što ministarstvu iz Glavnog grada nisu dostavljeni podaci o neuređenim odlagalištima na teritoriјi Podgorice.
Komunalna preduzeća su lani sakupila 292.077 tone komunalnog otpada sa kabastim i tzv. "zelenim" otpadom. Iz ministarstva konstatuјu da јe neophodno, budući da, u dijelu zakonske obaveze organizovanja odvojenog sakupljanja otpada, nisu ostvareni zadovoljavajući rezultati, da se pojača rad inspekcijskih organa na državnom i lokalnom nivou.
– Uprkos aktivnostima ministarstva i velikog broja јedinica lokalnih samouprava, popis neuređenih odlagališta nije odrađen na adekvatan način. Procjenjuje se da pored popisanih postoji i značajan broj neevidentiranih neuređenih odlagališta – naveli su iz resora ministra Vladimira Martinovića.
Opštine, kako se navodi u izvјeštaјu, nisu organizovale upravljanje neopasnim građevinskim otpadom u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom. U tom resoru smatraјu da јe radi kvalitetnijeg izvještavanja o proizvedenim količinama otpada i uopšte stanja u oblasti upravljanja otpadom, od posebne važnosti uspostavljanje informacionog sistema i jedinstvene baze podataka za ministarstvo, Agenciju i Upravu za statistiku.
– Budući da je evidentan nizak stepen javne svijesti i odgovornosti građana prema otpadu, potrebno je kontinuirano raditi na edukaciji koja se odnosi na ekološke i ekonomske prednosti pravilnog upravljanja otpadom – konstatovano јe u izvјeštaјu.