S obzirom na neprovjerene i netačne informacije koje se u posljednje vrijeme pojavljuju u javnosti o tome ko, za šta i koliko plaća participacije u zdravstvenom sistemu, Ministarstvo zdravlja saopštilo je da participacije, kao sredstvo učešća osiguranika u troškovima korišćenja zdravstvene zaštite, uvedene su Odlukom iz 1991. godine i od tada pa do danas nijesu ukinute, već se u kontinuitetu primjenjuju i obavezne su.
- To je jedan od modela učešća osiguranika koji je prihvaćen u velikom broju država. Članom 15 Zakona o obaveznom zdrastvenom osiguranju, propisano je da osigurano lice učestvuje u troškovima korišćenja zdravstvene zaštite za: 1) pregled, liječenje i dijagnostiku na primarnom nivou zdravstvene zaštite; 2) izdavanje ljekova u apoteci; 3) pregled, liječenje i dijagnostiku na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite; 4) bolničko liječenje; 5) medicinska sredstva koja se ugrađuju u ljudski organizam; 6) medicinsko-tehnička pomagala; 7) promjenu pola koja je izvršena u skladu sa ovim zakonom; 8) specijalizovanu medicinsku rehabilitaciju; 9) liječenje hiperbaričnom oksigenom terapijom; 10) prevoz sanitetskim kolima koji nije hitan; 11) troškove smještaja i ishrane pratioca djeteta od 15 do 18 godina života, u bolnici ili u ustanovi za specijalizovanu medicinsku rehabilitaciju; i 12) liječenje u inostranstvu, saopšteno je iz inostranstva.
Kako su pojasnili, članom 17 Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, propisano je da su oslobađeni od plaćanja participacije djeca iz člana 10 ovog zakona, zatim žene u toku trudnoće, porođaja i godinu dana nakon porođaja, te osigurana lica starija od 65 godina života, davaoci organa, tkiva i ćelija u svrhu liječenja, kao i dobrovoljni davaoci krvi, koji su krv dali više od deset puta.
Participacije su oslbođeni i korisnici socijalno-zaštitnih prava i članovi njihovih porodica, ako nijesu osigurani po drugom osnovu, korisnici najniže penzije u Crnoj Gori za prethodnu kalendarsku godinu, po podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike i članovi njihovih porodica, ako nijesu osigurani po drugom osnovu, borci, vojni invalidi, civilni invalidi rata, korisnici prava na novčanu naknadu materijalnog obezbjeđenja boraca, kao i članovi njihovih porodica, ako nijesu osigurani po drugom osnovu, osiguranici iz člana 6 stav 1 tač. 4 i 10 i stav 2 ovog zakona i slijepa i gluvonijema lica i lica sa autizmom.
Osobe koje ne plaćaju participaciju su i osigurana lica za liječenje osnovnog oboljenja i stanja i to: malignih bolesti, hemofilije, šećerne bolesti, cistične fibroze, intelektualnog invaliditeta sa IQ 69 i manje, psihoze, epilepsije, multiple skleroze, mišićne distrofije, cerebralne paralize, paraplegije i kvadriplegije, hronične bubrežne insuficijencije (dijaliza), sistemskih autoimunih bolesti, HIV i zaraznih bolesti, Hepatitisa B i Hepatitisa C, urođenih nedostataka gornjih ili donjih ekstremiteta i smetnji u razvoju.
- Dakle, sva druga lica, koja ne pripadaju gore navedenim kategorijama, dužna su da učestvuju u troškovima korišćenja zdravstvene zaštite. Takođe, važno je naglasiti i da se participacija neće ukidati, jer je u ovom trenutku, to jedini oblik učešća osiguranika u troškovima korišćenja zdravstvene zaštite i po tome je Crna Gora jedinstvena u svijetu, s obzirom na to da u drugim državama osiguranici učestvuju u višestuko većem obimu, ističu iz Ministarstva zdravlja.