/ - ФОТО: Министарство
15/06/2022 u 11:43 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Млади који се баве роботиком огроман потенцијал за развој иновација и нових технологија

Министарка Шћепановић је изразила задовољство што је Универзитет Црне Горе, организатор овог догађаја, препознао значај промоције науке и технолошког развоја међу најмлађима.

Велико ми је задовољство што сам овдје са основницима и средњошколцима узраста од 8-19 година којима су ово први кораци на пољу развоја иновација и роботике и који ће бити будући погон државе за развој иновација и стимулисање технолошког развоја, саопштила је министарка науке и технолошког развоја Биљана Шћепановић у церемонијалном дијелу отварања трећег по реду државног такмичења за учешће у Свјетској роботској олимпијади.

Министарка Шћепановић је изразила задовољство што је Универзитет Црне Горе, организатор овог догађаја, препознао значај промоције науке и технолошког развоја међу најмлађима. 

Обраћајући се такмичарима, министарка је поручила да су управо они ти који ће носити развој ове државе и “да зато морамо да вас пратимо,  његујемо, препознајемо ваше склоности у овом домену и да вам помогнемо да још више упознате и заволите науку”.

Ректор Универзитета Црне Горе проф. др Владимир Божовић оцијенио је да су овакви догађаји важни за Универзитет и за друштво у цјелини јер нам указују на промјене које слиједе на пољу науке и иновација, а тиме и на пут који треба слиједити.  Кроз забаву и заједнички рад, додао је, помажемо нашим будућим студентима да разумију и стичу вјештине потребне за тумачење и рјешавање изазова новог доба.

-Дубоко смо увјерени да су ове области велика шанса за привредни развој Црне Горе, јер нам нису неопходни велики и скупи индустријски системи да би се такмичили и били конкурентни. Потребно је да унаприједимо наш образовани систем и креирамо нове образовне профиле- поручио је ректор Божовић.

Декан Машинског факултета проф. др Радоје Вујадиновић изразио је наду да ће имати прилику да данашње такмичаре поздрави као студенте Машинског факултета.

-Са адресе Машинског  факултета трудимо се да јавности пошаљемо информације и о електричним и аутономним возилима, обновљивим изворима енергије, 3Д штампању, реверзибилном инжењерингу и другим напредним технологијама- казао је декан Вујадиновић истичући посвећеност факултета науци и научним истраживањима и исказао посебну захвалност професорици Марини Мијановић Маркуш која је, како је рекао, двије деценије свог живота посветила мехатроници, роботима и студентским такмичењима и која је највише доприноса дала у организацији овог такмичења.

Замјеница амбасадора Мађарске у Црној Гори Мира Вуитy казала је да је Свјетска олимпијада робота WРО једна  од најзначајнијих серија међународних такмичења која покреће више од 70 земаља и више од 20.000 тимова годишње. Она је нагласила да WТО турнири комбинују узбуђење спортског догашаја са изазовом дизајнирања, израде и програмирања лего Миндстромс робора, и да су тематска што значи да се задаци мијењају из године у годину и покривају теме које су од велике важности за предузећа и друштво.

Такмичаре је поздравио и Золтáн Сзöги, директор Едутус универзитета из Мађарске, са којим је, на иницијативу Машинског факултета, УЦГ потписао Споразум који је укључивао и Свјетску WРО организацију. На тај начин је Црна Гора постала члан WРО породице, још почетком 2020.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 17:53