Sa panela / - MINA
02/11/2022 u 14:21 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Neophodno obezbijediti da Romi imaju predstavnika u parlamentu

Distanca u odnosu na romsku populaciju, baš kao i u odnosu na LGBTIQ populaciju su dvije najveće distance koje pokazuje naše društvo, rekla je Jelušić

Neophodno je obezbijediti da romska zajednica ima predstavnika u Skupštini Crne Gore, jer bi pripadnici tog naroda na najbolji način objasnili sa kojim problemima se suočavaju i šta vide kao rješenje.

To je ocijenjeno na panel diskusiji “Rezervisani mandat i za pripadnike RE populacije u Skupštini Crne Gore”, koju su organizovali Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) i agencija MINA.

Poslanica Građanskog pokreta URA Božena Jelušić smatra da u Crnoj Gori živi više od šest hiljada pripadnika romske populacije i da se izvjestan broj Roma ne deklariše na taj način.

Ona je rekla da joj se čini da je, ukoliko ne postoji reprezentacija romske populacije u Skupštini, to jasna potvrda rasizma.

„Distanca u odnosu na romsku populaciju, baš kao i u odnosu na LGBTIQ populaciju su dvije najveće distance koje pokazuje naše društvo“, rekla je Jelušić.

Jelušić je navela da je jasno da je zaostajanje toliko veliko da zahtijeva hitne mjere i reprezentaciju Roma u Skupštini.

„Kako bi oni iz sopstvenih redova delegirali koji su zakoni za njih potpuno neosjetljivi i gdje su najveći problemi kada je u pitanju jednak pristup mogućnostima, na koji način oni vide izlazak iz problema“, rekla je Jelušić.

Prema njenim riječima, ukoliko postoje neki tradicionalni i običajni segmenti u romskoj populaciji, koji sprečavaju neke iskorake, društvo je dužno da ono što je u njegovoj moći promijeni.

Ona smatra da treba tražiti određene modele koji brojčano najviše nalikuju ili su u skladu sa manjinskim zajednicima u Crnoj Gori koji imaju svoju parlamentarnu prezentaciju.

Jelušić je ocijenila da je u najboljem interesu romskog naroda da prvo razvije sumnje da će oni biti za režim ili opoziciju primarno, a ne za same sebe i svoje potencijale i mogućnosti koje u ovoj zemlji ne mogu da iskoriste na adekvatan način.

„Inkluzivnost je jedan od temeljnih postulata ukoliko se želi izgradnja demokratskog društva i društva u kojem svako ima pravo da bude prezentovan i da uzme učešće barem u donošenje onih politika koje neposredno utiču na njegov život i mogućnosti“, navela je ona.

Ona je navela da Crna Gora ima probleme i kada je u pitanju obrazovanje.

“Imali smo skandale da se visoko obrazovani mladi Rom može zaposliti samo kao portir ili pomoćni radnik, dakle tu obrazovanje prestaje da ima značaj”, rekla je Jelušić.

Jelušić je kazala da sistemska nepravda proizvodi užasno loše efekte.

Ona je istakla da sve što se prebacuje romskoj zajednici, obećanja da će im dati zemlju, radi većinska zajednica.

Izvršni direktor nevladine organizacije Phiren amenca, Elvis Beriša, naveo je da pripadnici romske zajednice već jesu uključeni u politički život u Crnoj Gori, ali ne u dovoljnoj mjeri i da generalno nijesu svjesni važnosti svog glasa.

On je kazao da prema podacima Ministarstva ljudskih i manjinskih prava preko 75 odsto pripadnika romske i egipćanske zajednice nijesu upoznati sa izbornim sistemom.

„Smatram da je jako važno da romska zajednica ima obezbijeđene uslove i ambijent koji podržava njihovo uključivanje“, istakao je Beriša.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
15. novembar 2024 20:48