- Ovo je prvi dokument u Crnoj Gori koji pruža sveobuhvatan presjek situacije u vezi sa drogama u našoj zemlji. Izvještaj pokriva oblasti snabdijevanja drogom, upotrebe droga, zdravstvene i društvene odgovore na fenomen droga kao i politiku prema drogama, za period od 2017. godine do 2022. godine. Na osnovu istraživanja rađenih prethodnih godina, zaključuje se da Crna Gora po upotrebi droga ostaje na nižem nivou u odnosu na zemlje EU, sa kanabisom kao najčešće konzumiranom drogom, među mladima i među odraslima, uz veću stopu konzumacije među muškarcima nego ženama - piše u saopštenju.
Neki od zaključaka su i da terapija agonistima opioida ostaje nezamjenljiv mehanizam za liječenje korisnika opioida, ali da se fokus mora staviti na unapređenje dostupnosti ove terapije i jačanje kapaciteta sistema, kako bi se obezbijedilo pružanje najbolje zdravstvene zaštite pacijentima.
Kako navode, izvještaj, koji je urađen kroz podršku EMCDDA IPA7 projekta i Reitox nacionalne kontakt tačke i EUDA IPA8 projekta, pripremilo je Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa Institutom za javno zdravlje, Ministarstvom unutrašnjih poslova i drugim relevantnih institucija i organizacija.
Adekvatna i sistematična analiza stanja prikazana u izvještaju poslužiće kao osnova za unapređenje odgovora na problematiku droga, kako u zdravstvenom, tako i bezbjednosnom aspektu, zaključuje se.