Пресађивање органа у КЦЦГ / Дан
12/02/2022 u 07:57 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Обновљен програм пресађивања органа у иностранству: Три пацијента упутили у Турску

Из КЦЦГ објашњавају да донор за трансплантациjу бубрега од сродног живог донора у Турскоj могу да буду чланови уже и шире породице до четвртог степена сродства

Из Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) је саопштено да је након обавјештења да се у клинци ЛИВ у Турскоj одобраваjу трансплантациjе бубрега од сродног живог донора, конзилиjум доктора те установе у jануару 2022. године одобрио слање три пара пациjената у Истанбул. Из КЦЦГ објашњавају да донор за трансплантациjу бубрега од сродног живог донора у Турскоj могу да буду чланови уже и шире породице до четвртог степена сродства.

– То су: родитељи, брат и сестра, дjед и баба, тетка, уjак и стриц и њихова дjеца. Сагласност Етичког комитета Клиничког центра Црне Горе jе неопходна за оне живе доноре коjи ниjесу у првом степену крвног сродства с примаоцима органа. Одлукама Етичког комитета смањуjе се ризик а повећава се успjешност трансплантациjа. За разлику од раниjег периода када су се пациjенти за имунолошке претраге за степен имунолошке подударности између примаоца и донора органа упућивали у иностранство, однедавно се те анализе могу обавити у лабораториjи за ХЛА типизациjу у Заводу за трансфузиjу крви Црне Горе, у Подгорици, што такође помаже у доношењу одлуке о подобности трансплантциjе бубрега с имунолошке стране. Комплетне претраге примаоца и донора органа раде се у оквиру здравственог. Здравствено стање пацијента, након трансплантациjе, прате специjалисти КЦЦГ. У случаjу поjаве компликациjа у посттрансплантационом периоду коjе се евентуално не могу риjешити у оквиру здравственог система у Црноj Гори, пациjенти се могу упутити у центар у коме jе рађена трансплантациjа органа. На основу цjелокупне обраде парова за живу сродну трансплантациjу бубрега, уролошко-нефролошки конзилиjум одлучуjе о томе да ли постоjи могућност за лиjечење овом методом. Уколико jе мишљење конзилиjума позитивно, пациjенти се упућуjу на лиjечење у клинику у коjоj се трансплантациjа обавља. Коначну одлуку о томе да ли ће трансплантациjа бити извршена доноси трансплантациони тим клинике на коjу су парови упућуjу – истичу из КЦЦГ.

ИЗ КЦЦГ наводе да у Црноj Гори досад никада ниjесу извођене трансплантациjе бубрега од живих несродних донора, нити су пациjенти били упућивани у стране институциjе на овакав вид трансплантациjе бубрега.

– У поjединим државама и зонама постоjе тзв. црна тржишта, гдjе се преко тзв. "брокера" и посредника договараjу трансплантациjе на црном тржишту органа. У неким државама постоjи неетичка пракса да се органи узимаjу од затвореника и да пациjенти тамо путуjу ради трансплантациjе, због чега стручна jавност и међународна заjедница стално осуђуjу власти таквих држава за кршење темељних људских права и увиjек апелуjу да се такве праксе укину. Због тога су путовања ради трансплантациjе у друге државе под посебном и будном пажњом међународне заjеднице, а посебно Европске униjе коjа jе покренула и платформу за праћење путовања ради трансплантациjе, с циљем сузбиjања неетичке праксе у овоj области. Кадаверична трансплантациjа је метода лиjечења пациjента код коjих jе дошло до неповратног губитка функциjе виталних органа од донора код коjих jе наступила мождана смрт. Кадаверична трансплантациjа подразумиjева узимање органа након смрти пациjента и њоме се могу обезбиjедити jетра, бубрег, панкреас, срце, плућа, цриjева – додају из КЦЦГ.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 05:53