Eksperati su istakli da je edukacije svih u lancu čija je djelatnost povezana sa biljem veoma važna, jer su znaci prisustva kineske strižibube na biljkama ponekad praktično neprimjetni.
Može se desiti da se znaci prisustva pojave tek u kasnijoj fazi kada larva u osnovi stabla ili korijenu poraste i aktivno krene sa ishranom, kada se može uočiti piljevina u osnovi korijena pa čak i izlazak odraslog oblika insekta (imago), piše Novski portal.
Uzimajući to u obzir, veoma je važno da nakon izvršene fitosanitarne kontrole fitosanitarnih inspektora prilikom uvoza, odgovorna lica za zdravlje bilja zaposlena kod uvoznika, kao i lica koja su na drugi način u kontaktu sa biljem, kao što su lica odgovorna za održavanje gradskog zelenila, obavljaju redovne vizuelne preglede u skladištima, prodajnim prostorima i javnim površinama.
Tako bi se blagovremeno otkrila eventualna iznenadna pojava kineske strižibube, a sve u cilju efikasnog sprovođenja fitosanitarnih mjera i spriječavanja daljeg širenja.
Eksperti su prenijeli hrvatska iskustva u sprovođenju zahtjevnih mjera iskorjenjivanja ovog štetnog organizma, koji je prouzrokovao velike štete i velika finansijska sredstva za sprovođenje fitosanitarnih mjera, kao i izazove koje su imali tokom implementacije a sa kojima se i danas susrijeću na primorju i centralnom dijelu Hrvatske.
Kao polifagna vrsta, Anoplophora chinensis napada veliki broj biljnih vrsta iz više od 30 familija, dovodi do njihovog sušenja, prouzrokujući ogromne ekonomske štete.
Biljke domaćini su biljke za sadnju, čiji prečnik stabla ili korijenovog vrata na najdebljem dijelu iznosi centimetar ili više, Acer spp. (javor), Aesculus hippocasta- num (divlji kesten), Alnus spp. (jova, joha), Betula spp. (breza), Carpinus spp. (grab), Chaenomeles spp. (ukrasno bilje „japanske dunje“), Citrus spp. (citrusi-agrumi), Cornus spp. (drijen), Corylus spp. (lijeska, lješnik), Cotoneaster spp. (ukrasno bilje „dunjarica“), Crataegus spp. (dunje), Cryptomeria spp. (ukrasno bilje japanska kriptomerija), Fagus spp. (bukva), Ficus spp. (fikus), Hibiscus spp. (hibiskus), Lagerstroemia spp. (ukrasno bilje „indijski jorgovan“ „indijska ruža“), Malus spp. (jabuke), Melia spp. (melija), Morus spp. (dud, murva), Ostrya spp.(grab), Parrotia spp. (parocija), Photinia spp. (fotinija), Platanus spp. (platan), Populus spp. (topole), Prunus laurocerasus (ukrasno bilje lovorvišnja), Pyrus spp. (kruške), Rosa spp. (ruže), Salix spp. (vrba), Ulmus spp. (brijest) i Vaccinium corymbosum (borovnica).
Dodatne informacije na: https://www.gov.me/clanak/informativna-brosura-o-stetnom-organizmu-anoplophora-chinensis