Razvojem tehnologije, pravosuđe je ušlo u novi period istraživanja i procesuiranja zločina, i ono mora ići u korak sa novim izazovima, ali i prilikama sadašnjice. Individualna prava građana/ki ne smiju biti ugrožena, poručeno je na otvaranju desetog regionalnog Foruma o vladavini prava za Jugoistočnu Evropu, koji se danas i sjutra održava u Sarajevu.
Ovaj događaj okupio je preko 100 učesnika, uključujući sudije Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP), sa potpredsjednikom ESLJP Markom Bošnjakom, te predsjednike pravosudnih institucija, sudije, predstavnike civilnog društva, i druge pravne eksperte iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije, Srbije, ali i šire.
- Razvoj i zastupljenost tehnologije u svakodnevnom životu građana/ki stvara nove izazove, ali i prilike, za pravosuđe. Inovativne istraživačke metode, poput nadzora i presretanja elektronskih komunikacija, značajno unapređuju borbu pravosuđa i drugih državnih organa protiv organiziranog kriminala. Međutim, takvi napori ne smiju narušiti prava pojedinaca, ili na bilo koji način podrivati pravičnost i povjerenje u pravosudni sistem", izjavila je Biljana Brajtvajt, direktorica Programa za Zapadni Balkan AIRE centra na otvaranju Foruma.
Ravnoteža između zaštite podataka i transparentnosti u sudskim postupcima je pitanje od velikog značaja, duboko ukorenjeno u principima vladavine prava i demokratije, koje također značajno utiče i na očuvanje povjerenja građana u pravosuđe, što je posebno važno u vrijeme kada to povjerenje kako u demokratiju tako i u pravosudni sistem u našem regionu opada, kazao je Goran Miletić, direktor Civil Rights Defenders-a za Evropu, Bliski istok i Sjevernu Afriku.
Predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić naglasila je da uspostavljanje ravnoteže između zaštite podataka veoma važno za demokratski poredak, prava građana i vladavinu prava uopšte.
Britanski ambasador u BiH Džulijan Rili kazao je da zajedno moramo brzo i efikasno odgovoriti na ove nove izazove, uključujući pružanje alata i okvira s kojima će tijela zadužena za izvršavanje zakona, uključujući pravosuđe, moći zaštititi građane i građanke od ozbiljnog i organizovanog kriminala te korupcij.
Na otvaranju Foruma Helena Lagerlof, ambasadorica Švedske u BiH, istakla je kako Švedska nastoji podržati institucije i organizacije civilnog društva u BiH koje promiču dijalog o ovim pitanjima, budući da njihovi napori doprinose procesu pristupanja ove zemlje Evropskoj uniji.
- Unapređenje vladavine prava u Bosni i Hercegovini, posebno u vezi sa pristupom pravdi i zaštitom ličnih podataka, ključan je korak u naporima BiH da uskladi svoje zakonodavstvo s pravnom stečevinom EU - izjavila je Lagerlof.
Ove godine se obilježava i decenija održavanja Forum o vladavini prava za Jugoistočnu Evropu. Ovaj Forum jedan je od najvažnijih godišnjih događaja za predstavnike/ce pravosuđa, pravnike/ce i predstavnike/ce nevladinih organizacija iz regiona. Cilj Foruma je da promoviše sprovođenje Evropske konvencije o ljudskim pravima u zemljama Jugoistočne Evrope, podstakne regionalnu saradnju na pitanju unapređenja vladavine prava i ljudskih prava, te da pruži pomoć zemljama regiona u procesu integracije u Evropsku uniju.
Biljana Brajtvajt napomenula je da su ove srijede objavljeni izvještaji Evropske komisije za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Kosovo, Sjevernu Makedoniju, i Srbiju, kojim je ukazano da zemlje Zapadnog Balkana i dalje ne čine dovoljno da ispune kriterij vladavine prava, koji je neizostavna korak na njihovom EU putu.
- Ne smijemo iz vida izgubiti da je ovo pitanje ključno za pristup Evropskoj uniji, budući da osnovne vrijednosti EU uključuju vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava. Efikasan, odnosno neovisan, profesionalan, i učinkovit, pravosudni sistem i djelotvorna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala od iznimne su važnosti, kao i poštovanje temeljnih prava ne samo u zakonu već i u praksi", - kazala je Brajtvajt.
- Jedan od fundamentalnih ciljeva regionalnog Foruma o vladavini prava za Jugoistočnu Evropu, još od 2014. godine kada je održan prvi događaj, bio je da pomogne zemljama regiona u ispunjavanju kriterija vladavine prava. Imajući u vidu protok vremena, i neophodnost što skorijih pomaka zemalja regiona na njihovom EU putu, jasno je da je ta misija važnija nego ikada prije" - dodala je ona.
Deseti regionalni Forum o vladavini prava za Jugoistočnu Evropu organizuju nevladine organizacije AIRE centar i Civil Rights Defenders, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju, i Ustavnog suda BiH.