Cilj kampanje je podizanje nivoa svijesti građana o poštovanju zakonske obaveze korišćenja sigurnosnih pojaseva na svim mjestima u vozilima na kojima su pojasevi ugrađeni, kao i obavezno korišćenje bezbjednosnih sjedišta za prevoz djece.
Kampanja će imati preventivno-edukativni i represivni karakter, u okviru kojeg će službenici saobraćajne policije preduzimati mjere u toku njenog trajanja, naglasili su iz Uprave policije.
Represivne mjere će se sastojati u striktnom poštovanju odredbi Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, evidentiranjem pomenutih prekršaja kao ozbiljnog rizika za sve učesnike u saobraćaju.
- Odredbama pomenutnog Zakona predviđeno je da su vozač i putnici u motornom vozilu u kojem su ugrađeni, odnosno postoje mjesta za ugradnju sigurnosnih pojaseva, dužni da u saobraćaju na putu koriste sigurnosni pojas na način koji je predvidio proizvođač vozila, kao i da se dijete do pet godina starosti mora prevoziti u bezbjednosnom sjedištu, odnosno korpi koja je za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom ili posebnim kopčama u vozilu, ukoliko nije riječ o vozilima za javni prevoz putnika - upozoravaju iz UP.
Napomenuli su d aje najveći doprinos stvaranju sigurnijeg saobraćajnog okruženja svojim ponašanjem daje čovjek kao jedan od ključnih faktora bezbjednosti, na način kojim neće ometati, ugroziti ili povrijediti druge učesnike, kao i preduzimanjem svih potrebnih mjera radi izbjegavanja opasnih situacija.
- Uprava policije će promocijom odgovornog ponašanja učesnika u saobraćaju, kroz redovne aktivnosti, podsticati razvijanje svijesti i znanja o značaju upotrebe zaštitnih sistema u vozilima kod građana, s obzirom na njihov uticaj u kreiranju bezbjednosnog ambijenta svojim navikama, stavovima i ponašanjem u saobraćaju -poručeno je na presu.