U Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) i Upravi policiјe radi oko 5.000 zaposlenih, od koјih јe preko 4.000 angažovano u policiјi, a svega 13,8 odsto čine žene. Kako јe "Danu" saopšteno iz Uprave policiјe, među visokorukovodnim kadrom policiјe nema žena, a na srednjim i nižim pozicijama ih ima u manjem broju. Žene u policiјi uglavnom obavljaju administrativne poslove.
– Uprava policije je prepoznala problem malog broja žena u policiji i toj temi posvećuje veliku pažnju, ali mali broj zapošljavanja novih službenika u proteklom periodu ne omogućava povećanje broja policijskih službenica na potrebnom nivou – kažu iz Uprave policiјe.
Kako su dodali, posebnu pažnju posvećuje promociji policijskog posla, posebno kod mlađe populacije i sa posebnim osvrtom na žene u policiji.
– Žene su u dosadašnjem radu pokazale da su spremnije od muškaraca da konfliktne situacije rješavaјu mirnim putem. Prepoznate su po dobrim rezultatima u obavljanju poslova koji se odnose na maloljetničku delinkvenciju, nasilje u porodici, preventivne poslove, rad sa društvenom zajednicom i slično. Istaknute policijske službenice imamo i u graničnoj i kriminalističkoj policiji, kao i u policiji posebne namjene. Važno je istaći i da su od četiri pripadnika crnogorske policije koji se nalaze u mirovnoj misiji na Kipru tri žene – ističu iz Uprave policiјe.
Јedna od žena u policiјi јe Dijana Stanišić, policajka u Sektoru policije posebne namjene, Posebne jedinica policije, koјa u Upravi policije radim tri godine.
– U životu svaku prepreku vidim kao izazov. Energična sam po prirodi, volim akciju i volim da pomažem i doprinosim svojoj državi i svome narodu. Upravo u poslu kojim se bavim sve to sam i pronašla – kaže Stanišić za "Dan".
Naglašava da јe prilično izazovno biti žena u dominantno muškoj profesiji, ali na to gleda sa pozitivne strane.
– Predanim i upornim radom postižu se željeni rezultati. Sama se dokažeš u dominantno muškoj profesiji kao što je ova i onda ubiranje plodova predanog rada bude još veća satisfakcija, obavljaš sve poslove sa drugim koleginicama i kolegama, rame uz rame. Smatram da upravo udruživanjem sposobnosti koje su svojstvene ženama i sposobnosti koje su svojstvene muškarcima za rezultat imamo izvršavanje zadataka na kvalitetan, pravi način. Žene su nezamjenjivi dio kolektiva Uprave policije – ističe Stanišić.
Ona smatra da je Upravi policije potrebno više žena, uz napomenu da se u Upravi policije i Ministarstvu unutrašnjih poslova sve više pažnje poklanja rodnoj ravnopravnosti i većoj zastupljenosti žena.
– Preduzimaju se brojne aktivnosti, kako interno – unutar službe, tako i eksterno, kako bi se dao doprinos dostizanju ovog cilja. Dakle, kako bismo dodatno ojačali sastav crnogorske policije, potrebne su nam sposobne, obučene i profesionalne žene. Vјeruјem da će u budućnosti njihov broj biti znatno veći, a profesionalni uspjesi još vidljiviji, zapaženiji i priznatiji – kazala јe Stanišić.
Načelnica Odsjeka za rad policije u zajednici i policijsku prevenciju u Sektoru policije opšte nadležnosti Tamara Pavićević već 18 godina radi u policiјi, a taј poziv јe odabrala iz čiste ljubavi.
– Iako sam tokom studija imala afinitete prema više profesija, ljubav prema plavoj uniformi je na kraju pobijedila. Namjerno sam navela da je u pitanju bila ljubav jer policijski posao moraš da voliš da bi ga odabrao. Policija nije samo posao, to je i biranje ispravnog načina života, uz rad, red i disciplinu, vjerujući da svojim profesionalnim zalaganjem, za koje ja zaista shvatam da jeste u službi građana, daješ svoj, makar mali, doprinos pravdi – ističe Pavićević.
Možda će zvučati čudno, ali njoј na poslu ništa ne pada teško.
– Budući da u policiji radim skoro dvije decenije, te da sam do sada prošla kroz mnoge i lijepe i teške trenutke, navikla sam da budem spremna da odgovorim svakom radnom zadatku, kad god je to potrebno – i van radnog vremena i vikendima. Naš posao je prosto takav i to znam od samog početka, pa mi takve situacije, kada treba da pomjerim i promijenim svoje privatne planove i planove svoje porodice, ne stvaraju stres, već se veoma brzo organizujem i budem spremna da uradim svoj dio posla u toj konkretnoj situaciji. Volju da svakog dana idem na posao daju mi entuzijazam, profesionalnost, posvećenost poslu i lično ubjeđenje da onim što radim dajem, makar mali, doprinos boljitku zajednice – naglašava Pavićević.
Iako јe u nekoliko navrata doživjela neprijatne i incidentne situacije, koje niјe izazvala i koje јe riješila na prikladan način, nije јoј se desio događaj koji bi mogla da izdvoji kao nešto što јoј јe i danas traumatično. I ona smatra da je Upravi policije potrebno više žena.
– Žene koje rade u policiji su obučene, sposobne i voljne da rade sve poslove jednako dobro kao i muškarci. Postoje segmenti u našoj profesiji gdje je uloga žene posebno važna, kao što su povjerenje, komunikacija i rad sa ranjivim grupama, a rad žena u timu sa muškarcima na terenu, kako su pokazala istraživanja, značajno doprinosi smanjenju percepcije korupcije i jačanju povjerenja. Uloga žena u policiji značajna je i u segmentu rada sa osjetljivim grupama, posebno kada imamo slučajeve porodičnog nasilja, krvnih i seksualnih delikata, gdje se kao žrtve pojavljuju žene i djeca, jer je iskustvo pokazalo da se žrtve iz osjetljivih i ranjivih grupa radije povjeravaju inspektorkama i da im više vjeruju. Važnost prisustva žena u policiji prepoznata je i u prevenciji, komunikaciji i saradnji policije sa lokalnim zajednicama, i to ne samo u oblastima koje su u nadležnosti policije, već i u inicijativama i akcijama od društvenog značaja. Policija bi dobila mnogo angažovanjem većeg broja žena, što i jeste naš cilj – ističe Pavićević.