Sindikalna potrošačka korpa u trećem kvartalu "skuplja" je za 130 eura u odnosu na prethodni.
Koordinatorka CEISI Jelena Mitrović kazala je na konferenciji za novinare da od ukupno 10 kategorija troškova koje su definisane Metodologijom za izradu SPK-a, u ovom kvartalu je zabilježen rast u čak pet. Prema njihovoj analizi, porasli su troškovi prehrambenih proizvoda za 3,42 odsto, imputirane rente za 11,43 odsto, stanovanja i komunalija 6,67 odsto, obrazovanja i kulture 30 odsto, kao i ljetovanja za 25 odsto.
Mitrović je navela da se u ovom kvartalu bilježi rast troškova prehrambenih proizvoda, koji su u prethodnom kvartalu bilježili pad.
– Razlog tome je što je tokom ljeta bila prekinuta akcija "Limitirane cijene", pa se to negativno odrazilo na korpu. Vlada je novu akciju počela 6. septembra, gdje je uvrstila dio proizvoda koji im je CEISI predložio, te očekujemo da će se nivoi cijena zbog nove državne mjere smanjivati – kazala je ona.
Govoreći o imputiranoj renti, savjetnik za ekonomsku politiku USSCG Marko Subotić je kazao da su više relevantnih institucija i udruženja sprovodili istraživanja u Crnoj Gori koja su pokazala da se renta povećala i do 60 odsto u poslednje dvije-tri godine.
– S obrizom na to da prosječna cijena rente na teritoriji Podgorice za stan od 60 kvadrata iznosi oko 470 eura, a da je ona još veća na jugu, kategorija troškova imputirane rente u okviru SPK-a zabilježila je povećanje u prosječnom iznosu od 40 eura, odnosno 11,43 odsto i sada iznosi 390 eura – naveo je Subotić.
Troškovi stanovanja i komunalija, kako je rekao, iznose 240 eura, čime se bilježi rast od 6,67 odsto, odnosno 15 eura u nominalnom iznosu.
– Na rast ove kategorije troškova uticao je iznos prosječnog računa električne energije, koji je u ovom kvartalu uvećan zbog sezone hlađenja tokom ljetnjih mjeseci. Osim toga, došlo je i do rasta cijene usluga vodosnabdijevanja – objasnio je Subotić.
Troškovi obrazovanja i kulture su takođe u porastu u ovom kvartalu, zbog opremanja đaka za novu školsku godinu. U ovoj kategoriji, SPK bilježi rast za prosječan iznos kompleta knjiga za srednju školu od 90 eura, kao i kupovine svesaka i ostalog školskog pribora. Ova kategorija troškova bilježi rast od 30 odsto i iznosi 130 eura.
U ovu kategoriju, kako je objašnjeno, ne ulazi trošak kupovine udžbenika za osnovnu školu s obzirom na to da su oni besplatni, a da su djeca posmatrane četvoročlane porodice uzrasta osnovne i srednje škole.