Предсједник Уставног суда Будимир Шћепановић одбио је јуче да дође на контролно саслушање на које га је позвао Уставни одбор, а пред којим је требало да појасни нејасноће у вези са пензионисањем судије Драгољуба Драшковића, као и друге ствари везане за рад институције на чијем је челу. Посланици Демократске партије социјалиста истакли су да Шћепановић нема обавезу да дође на саслушање јер је Уставни суд посебна грана власти, а њихова посланица Весна Павићевић казала је да је Устав јасно подијелио гране власти и истакла да је чак и неуставно да Уставни одбор саслушава предсједника Уставног суда. Предсједница Одбора Симонида Кордић одговорила је колегиници да је добро цитирала један дио Устава, али додала да након подјеле власти иде реченица у којој пише да се оне међусобно контролишу.
Кордићева је одсуство Шћепановића оцијенила као "одсуство личне храбрости и одговорности предсједника Уставног суда према парламенту, Одбору и грађанима", који заслужују одговоре на бројна питања.
– Уставни суд је прекршио законску обавезу да обавијести Скупштину шест мјесеци унапријед да судија Драшковић стиче услове за старосну пензију и самим тим да му истиче мандат. У Уставном суду имамо ситуацију да они не могу да заузму став о томе када Драшковић треба да оде у пензију иако је закон јасан. Зато смо позвали господина Шћепановића на саслушање, али је позив наишао на одбијање у којем каже да не мора да се одазове и позива се на подјелу власти, али прећуткује дио који се тиче међусобне контроле грана власти – казала је Кордићева.
Она је истакла да Шћепановић није имао проблем да дође у Скупштину када га је Уставни одбор саслушавао као кандидата за судију, али има сада када је на позицији.
– Дошли смо у ситуацију да се парламент ноншалантно денунциран, не само од предсједника Уставног суда, већ се функција приватузује и сматра се да функционери немају одговорност према тијелу које их је изабрало, а ни опрема грађанима – казала је Кордићева.
Посланици ДПС-а навели су исту аргументацију као и Шћепановић за непојављивање предсједника Уставног суда на саслушање. Посланик те партије Луиђ Шкреља казао је да су они били против саслушања те да се парламентарна већина понаша контрадикторно јер су рекли да министарка Весна Братић није морала да дође у Скупштину када се разматрао захтјев за њену смјену, али сада сматрају да Шарановић мора.
Посланик Демократа Владимир Мартиновић казао је да он није изненађен што предсједник Уставног суда није дошао, јер су и посланици опозиције, као и он, против његовог саслушања.
– Ово је печат да имамо најгори Уставни суд у Европи. Зграда Уставног суда је одмах поред Скупштине, а јутро пред сједницу одбора су нас обавијестили да неће доћи, нијесам му читао образложење, нити ме интересује. Да је био начисто шта је урадио Уставни суд и да може да стане пред грађане, лако би се појавио – казао је Мартиновић.
Андриjа Поповић из Либералне партије казао је да се Уставни суд не може понашати као енглеска краљица. Посланица ДПС-а Јованка Лаличић истакла је да не би да брани Шћепановића, али је да је он у допису Уставном одбору рекао све што би могао и да је дошао на сједницу.