
To su kazali "Danu" iz ŽICG, nakon što smo im se obratili pitanjima oko stanja nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Podgorici.
Čitalac "Dana" dostavio nam je fotografije nadstrešnice Željezničke stanice u Podgorici, ukazujući da je iskrivljena, pa smo ŽICG pitali da li je provjeravana njena bezbjednost, da li je zdanje krivo i šta je utvrđeno kontrolama.
– Početkom godine vršeni su pregledi svih staničnih objekata od strane naših građevinskih inženjera, između ostalih pregledan je i stanični objekat u Podgorici. Kod konkretne nadstrešnice primjetno je udubljenje ne samo na jednoj kampadi, već na svim kampadama po sredini, koje je, u svrhu odvodnje, napravljeno prilikom izgradnje objekta, te samim tim nema opasnosti ni za putnike, ni za zaposlene. Takođe, ŽICG je već pokrenula inicijativu za specijalni pregled statičke stabilnosti elemenata objekata – staničnih zgrada, i ukoliko se utvrdi da bi taj dio infrastrukture u budućnosti eventualno mogao predstavljati opasnost po putnike i zaposlene, ŽICG će ga odmah staviti van upotrebe – poručili su iz ŽICG.
Iz tog preduzeća dodaju da stanje u kome se danas nalaze željezničke stanice u Crnoj Gori predstavlja odraz zastarjelosti infrastrukture i dugogodišnjeg nedovoljnog investiranja.
– Pored složenih građevinskih objekata kao što su tuneli, mostovi..., objekata – zgrada je ukupno 54 na crnogorskim prugama, od čega je 21 stanična zgrada. Većina tih objekata izgrađena je prije 1976, kada je puštena u saobraćaj pruga Beograd–Bar, dok su radovi na objektima na dionici Podgorica–Bar započeti prije skoro 70 godina – odgovorili su iz ŽICG na pitanja "Dana".
Objašnjavaju da infrastrukturne sisteme održavaju na osnovu Programa godišnjeg održavanja, dok nadležna Uprava definiše kako obim radova, tako i iznos sredstava koja se za sve radove izdvajaju.
– Za 2024, na primjer, programom su (za sve objekte), određena sredstva od svega 170.000 eura, što je po objektu 3.150 eura godišnje. U navedni iznos uračunati su kako radovi koje izvode zaposleni ŽICG, tako i nabavka materijala, što je aposlutno nedovoljno novca za godišnje održavanje svih zgrada, uključujući stanične zgrade – ukazuju iz tog preduzeća.
Napominju da su stanične zgrade na pruzi Nikšić–Podgorica rekonstruisane 2012. (prilikom završetka rekonstrukcije pruge), dok je granična stanica u Bijelom Polju obnovljena nedavno, čime je, kako ističu, znatno unaprijeđen kvalitet putovanja, sigurnost i efikasnost graničnih procedura između Crne Gore i Srbije.
– Što se tiče ostalih objekata, većina od izgradnje nije prošla značajnu rekonstrukciju. Ono što je važno istaći jeste to da se svi djelovi infrastrukture redovno pregledaju i saniraju u skladu sa mogućnostima ŽICG – naglašavaju u odgovorima na naša pitanja.
Ukazuju da je stanje željezničkih stanica u Crnoj Gori takvo da zahtijeva značajne intervencije kako bi se one prilagodile savremenim standardima i potrebama putnika.
– Prilikom planiranja budućih rekonstrukcija, prioritet će biti stavljen na objekte/stanice sa najvećim brojem korisnika/putnika – navode iz ŽICG.
Коментари (0)
Оставите свој коментар