Tokom dvije radne sesije učesnici su razmatrali aktuelne bezbjednosne i političke izazove, posebno u kontekstu regiona Zapadnog Balkana, kao i buduće aktivnosti Povelje i mogućnosti za dalju saradnju država članica i posmatrača.
- Radunović je naglasio važnost doprinosa zemalja članica inicijative A5 jačanju kako regionalne bezbjednosti, tako i sveukupnom projektovanju stabilnosti van NATO granica. U tom kontekstu, kao najbolji primjer, naveo je nedavno upućivanje zajedničkog mobilnog trening tima u NATO misiju u Iraku, a koji za cilj ima da, kroz sprovođenje obuka, dodatno ojača operativne kapacitete Iračkih snaga bezbjednosti. Radunović je kazao da se kompleksnost bezbjednosne arhitekture reflektuje i na Zapadni Balkan, koji je podložan raznim vrstama nestabilnosti, širenja spoljnjeg uticaja i dezinformacija. Zbog toga je ukazao potrebu da region ostane visoko na agendi NATO i EU, uz značaj prisustva snaga obje organizacije (KFOR i EUFOR) na terenu- navodi se u saopštenju.
Radunović je informisao sagovornike o dinamici procesa evropskih integracija Crne Gore, kao jednog od glavnih spoljnopolitičkih prioriteta. Dodao je da je integracija svih država regiona u evropske i evroatlantske strukture od presudnog značaja za postizanje dugoročnog mira i stabilnosti.
Sagovornici su naglasili važnost udruženog djelovanja protiv savremenih izazova i prijetnji, te potrebe za jačanjem vojno-odbrambene saradnje i daljeg zajedničkog doprinosa sistemu kolektivne bezbjednosti.
Sastanku su prisustvovali predstavnici država članica A5 inicijative - Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i SAD, kao i država posmatrača - Kosova, Slovenije i Srbije.