
Nevladina organizacija Centar za ženska prava tokom protekle godine pomagao je 225 žena, od kojih je većina tražila pomoć zbog nasilja u porodici. Kako je "Danu" saopštila direktorica te organizacije Maja Raičević od 225 korisnica, njih 146 su žene koje su preživjele nasilje u porodici i 11 koje su nasilje prijavile u 2020. godini ali im je postupak trajao i u 2021. Na pitanje našeg lista koliko je tih slučajeva porodičnog nasilja prijavljeno i nadležnim organima, Raičević kaže da je od 146 prijava svega 76 završilo pred nadležnim organima, odnosno policijom, tužilaštvom i sudovima.
– Odluku o tome da li želi da prijavi nasilje donosi isključivo žena, a naše je da pružimo sve potrebne informacije, ohrabrimo njenu odluku i podržimo je i zastupamo u postupcima koji slijede. Više od polovine žena nam se obratilo nakon prijavljenog nasilja, kada reakcija institucija nije bila zadovoljavajuća. U takvim slučajevima preuzimamo zastupanje. Činjenica da postupci traju dugo govori o tome da je potrebno ažurnije postupanje pravosudnih organa i poštovanje načela hitnosti koje je propisano i Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici i pravno obavezujućim međunarodnim standardima. Sve predmete pratimo od početka do okončanja postupka, pa i dalje, ako slijedi postupak za razvod braka i ostali postupci iz domena porodičnih odnosa. Naše klijentkinje najčešće istraju u ovim postupcima, rijetko odustaju, što znači da odgovarajuća podrška u velikoj mjeri doprinosi uspjehu postupka i prevenciji daljeg nasilja – kaže Raičević.
U 2021. godini Sigurnoj ženskoj kući se obratilo za pomoć 680 osoba sa iskustvom porodičnog nasilja, podaci su iz njihovog godišnjeg izvještaja.
– Nakon inicijalnog savjetovanja sa korisnicama, u skladu sa njihovim potrebama, pružena im je pomoć i podrška. U 2021. godini inicijalno savjetovanje pruženo je 1310 puta i to inicijalno savjetovanje putem telefona (onlajn) 1007 puta i razgovorom u kancelariji 303 puta. U praksi se nerijetko dešava da osoba sa iskustvom nasilja više puta zatraži inicijalno savjetovanje – bilo putem telefona, socijalnih mreža ili dolaskom u kancelariju – navode u toj organizaciji.
U skloništu koje vodi ta organizacija lani je bilo 75 osoba, odnosno žena i djece. Broj žena smještenih u skloništu bio je 31, kao i 44 djece.
– U 2021. godini Sigurna ženska kuća je ukupno pružila 2 750 usluga ženama i djeci sa iskustvom nasilja – navodi se u izvještaju.
Коментари (0)
Оставите свој коментар